Chytrák Sobotka

Sociální demokraté si chtějí pojistit, že se hospodářská situace nezlepší před volbami. Doufejme.

 

 

Bohuslav Sobotka možná není pořádný chlap, ale rozhodně není hloupý. A to poslední, co by mohl potřebovat, je zlepšení ekonomické situace v posledním předvolebním roce. Kdyby se objevily známky oživení, přibývala pracovní místa a pánové Nečas s Kalouskem mohli dokládat úspěch svých postupů, třeba by to mohlo volby zkomplikovat.

Ekonomika rozkvete, lidé budou mít práci...

Jak nejlépe možné zabránit riziku oživení? Tím, že příští vláda slíbí dramatické zhoršení podmínek. Vyšší daně, vyšší odvody, více kontrol a likvidaci buržoazních parazitů, kteří poškozují národ tím, že opravují auta, natírají okapy nebo třeba spravují boty. Člověk by musel být úplný šílenec, aby v takové situaci zakládal životnost nebo dokonce firmu nebo třeba i jen rozšiřoval výrobu.

Příští premiér si tak pojistí, že v nejbližším roce se situace nezlepší. Po volbách bude schopen nabídnout stabilní většinu, žádnou ze svých hrozeb neuskuteční a naopak slíbí snížení daní a podporu podnikání. Ekonomika rozkvete, lidé budou mít práci a vláda se bude těšit lidové podpoře. Je to strategie možná cynická, ale rozhodně racionální.

Ale vedle toho existuje ještě jedna chmurná alternativa. Co kdyby to sociální demokraté náhodou mysleli vážně?

 

 

Původně publikováno 18. 3. 2013 na blog.ihned.cz. Převzal též server www.ostrava.in.

 

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál