Diskuze s Babišem a dalšími hosty v pořadu Máte slovo

Je ministr Babiš dobrý hospodář? V pořadu Máte slovo o tom u Michaely Jílkové diskutovala kromě samotného ministra financí i pětice hostů u pultíků a mnoho dalších v publiku.

Tématem byly zejména podmínky pro podnikání a podle některých nadměrná byrokracie pro živnostníky.

Ministr Andrej Babiš stanul na pozici „obhajoby“, že je třeba vybírat důsledně daně. Hlavním „žalobcem“ z politického tábora byl senátor ODS Jaroslav Kubera, podle kterého vláda všechny živnostníky už předem považuje za zloděje. Dále majitel velké firmy s 240 zaměstnanci Zdeněk Jahoda, jenž se domnívá, že se rozpočtový deficit nesmí snížit na úkor ekonomického rozvoje země. Bedřich Danda, známý předseda sdružení podnikatelů, naopak varuje, že řada živnostníků s tím sekne. Babiše si pochvaluje Stanislav Šafář, důchodce z Brna, naopak Petr Hampl - sociolog a drobný podnikatel - označuje Babišovy nápady za největší zátěž podnikatelů v dějinách.

Známý sociolog Hampl, který svou činnost vykonává jako drobný podnikatel, začal stížností na nadměrnou byrokracii, která jej prý omezuje v činnosti. Dokonce prý raději nežádá stát o vratky DPH a nechává peníze státu, protože by se mu nevyplatila administrativa, která je s tím spojená. „Pan Hampl, když platí daně a podniká poctivě, tak třeba získá výhodu, že na to doplatí nějaký jeho konkurent, který je neplatí,“ povzbudil jej ministr Babiš.

Debata o DPH se po chvilce přesunula na karuselové podvody, ve kterých státu právě na této dani unikají miliardy.

Statistiky pojistných podvodů ukazují, že Česká republika se v množství těchto podvodů ostatním evropským zemím ani trochu nevymyká.

„Já jsem jako první ministr v EU navrhnul řešení karuselových podvodů tím, že přeneseme daňovou povinnost na koncového příjemce,“ pochlubil se Babiš. Velmi tím prý zaujal své kolegy z dalších středoevropských zemí. Senátor ODS Kubera namítl, že drtivá většina občanů ani neví, co to ten karuselový podvod vlastně je. Na to zaperlil ministr Babiš: „Občan nechápe, co je karuselový podvod, ale občan ví, že když přijde na trh a někdo se ho zeptá, jestli to chce na fakturu, tak že se pokouší o podvod, a nechce dát peníze na silnice nebo na školky,“ rozjel se.

Šéf živnostníků Danda upozornil, že jedna sazba DPH je nejúčinnější proti podvodům, a propagovali to již od roku 1993.

Podnikatel Jahoda přispěl se svou pozitivní zkušeností podnikatele, který má zkušenost se slovenským systémem, který je pro ten plánovaný Babišův vzorem. „Vy si nedovedete představit situaci malé firmy, my nemáme žádný SAP a podobné systémy,“ ozval se sociolog Hampl. „Pane Hample, já jsem byl taky malej,“ vrátil mu Jahoda.

Hampl pak uvedl příklad z Bavorska, kde premiér Stoiber výrazně zjednodušil papírování malým firmám a efekt se okamžitě dostavil. Na to mu však opáčil občan z publika: „Tam to může platit, ale u nás se vždycky všechno zneužívá, a u podnikatelů hlavně.“ V tom jej podpořil i důchodce Šafář od pultíku, který si rýpl do Hampla, že prý státu nepodává žádosti o vratky, protože nejspíš má v účetnictví co tajit.

Hampl mu jako sociolog reagoval statistikou pojistných podvodů, která je nejvěrohodnějším uznávaným měřítkem tendence k podvádění. Podle něj statistiky pojistných podvodů ukazují, že Česká republika se v množství těchto podvodů ostatním evropským zemím ani trochu nevymyká.

Ještě více se ale na toto téma rozčílil senátor Kubera: „Slyším tady, že jsme národ podvodníků. Já vám řeknu, že to, co se u nás ukradne v korunách, to se v EU rozkrade v eurech, tak to je. A největší zlo jsou dotace,“ zvýšil hlas. Babišovi prý nejvíce vyčítá, že srovnává miliardové karuselové podvody s drobnými živnostníky, kteří na to pak doplácejí, přitom k podobným akcím absolutně nemají podmínky.

Další dotaz, tentokát z publika, směřoval na to, proč Babiš neusiluje o zeštíhlení státní správy. „To bysme nesměli být v koalici s levicovou stranou, která má jinou ideologii. A my jsme tam jedna malá strana a nemůžeme s tím nic dělat. Třeba jednou, až budeme mít většinový systém. Já jsem pravičák se sociálním cítěním, takže já vám rozumím. Ale my jsme převzali vybrakovaný stát,“ vykládal ministr.

Dejte mi pokoj, já žádné dotace neberu

Poté dostal mikrofon divák v publiku, který se představil: „Vít Jedlička, Reformy.cz.“ Než se však stihl na cokoliv zeptat, ministr Babiš podrážděně zvolal: „Vy jste ten Jedlička ze Svobodných?“

Tazatel se ptal, kolik peněz čerpají Babišovy firmy na dotacích, ovšem otázku nestihl doříci. „Choďte za panem Machem a dejte mi pokoj, moje firmy žádné dotace neberou,“ mávl rukou ministr.

Rozčílený divák upozorňoval, že se jedná o miliardové částky.

„Pan Jedlička je demagog, je to člověk ze Svobodných, který mi pořád vykládá, že beru nějaké dotace na biopaliva, není to pravda, a já jsem sem nepřišel proto, abych se tu bavil s nějakým Svobodným,“ vyjádřil se ministr financí.

„On okrádá všechny občany, a my ho ještě volíme,“ volal divák do mikrofonu.

„Co uděláte pro to, aby vznikaly nové firmy?“ ptal se Babiše.

„Lže, je to demagog,“ ozvalo se od pultíku.

„Vy nás dojíte o čtyři miliardy ročně,“ nedal se Jedlička.

„Nelžete. Není nic transparentnějšího, než moje firma. Platím tu daně stovky milionů. Kolik platíte Vy daní?" rozsekl debatu s křikem Babiš.

Rovněž z publika následoval dotaz, jak to tedy je s avizovaným šetřením, a ministr se rázně ujal vysvětlování. „Tento rok je plánovan deficit 112 miliard. Bude 80 miliard. Já jsem ušetřil 30 miliard. Všechno nakupuji za půlku, i na tom podělaném papíře A4 jsem ušetřil padesát procent,“ volal Babiš, ještě rozpumpovaný z přestřelky s divákem.

Do sněmovny nechodím, pořád ty kecy poslouchat...

Kubera přišel s názorem, že ekonomové si myslí, že dluhů ve světě už je tolik, že jej může zrušit jen válka. Babiš namítal, že jemu se daří dluh skutečně snižovat. „Vy hodně mluvíte, jak to všechno funguje. Ale když se podívám do sněmovny...,“ nestihl Kubera dokončit, Babiš mu totiž rázně skočil do řeči: „Do sněmovny nechodím, pořád ty kecy poslouchat.“ Tím však Kuberu rozzuřil ještě víc. „Když řekne místopředseda vlády, že do sněmovny nechodí, protože se tam jen kecá, tak je to k vážnému zamyšlení o celém ústavním systému,“ volal do hlomozu z publika.

Debatu pak zklidnil až šéf živnostníků Danda: „Chci říct panu Jahodovi, že žádný stroj nezabrání daňovým podvodům,“ uvedl svým uklidňujícím hlasem. Jako příklad uvedl povinné zavedení taxametrů u taxikářů, které se na výběru daní od taxikářů nijak neprojevilo.

„Zaměstnanci musí platit daně a nikdo se jich na nic neptá. A já bych chtěl, aby je takhle platili všichni,“ zakončil tuto debatu Babiš.

Debata se pak přesunula od rozpočtových příjmů na stranu výdajů, přičemž se senátor Kubera rozčílil, že si vláda nezodpovědně kupuje voliče. „Vláda před volbami rozhodla, že zvýší zaměstnancům obcí tři a půl procenta, a peníze jste nám na to neposlali,“ uhodil. Ministr Babiš ale přešel do útoku: „Pane Kubero, vy v Teplicích máte na účtě osm set milionů, jsem koukal.“ „Vy mi to vyčítáte?“ rozčílil se senátor a známý severočeský primátor. „Ne, to je správně. Ale musí se to dostat taky na ty vaše zaměstnance,“ reagoval ministr.

Nebudeme posílat peníze nějakým šmejdům

Kubera se zaskvěl i chvíli poté, když hovořil o množících se povinnostech živnostníků. „To je to stokrát nic umořilo vola. To je sociálka, zdravotní, teď jim ještě přihodíte exekuce zaměstnanců jsem slyšel, a to je pořád něco, co ti lidé musí řešit,“ rozjel se výčtem všemožných administrativních úkonů.

Živnostník a sociolog Hampl se delší čas nedostal ke slovu a moderátorka Jílková poznamenala, že vzhledem ke svému rozčílenému postoji toho má evidentně mnoho na srdci. Hampl upozornil, že se celou debatu mluví o zaměstnancích a živnostnících, a zapomíná se na ty, kteří žádnou práci nemají. Chmurný výčet statistik nezaměstnanosti zakončil tvrzením, že aby se česká ekonomika dala trochu dohromady, bylo by třeba, aby ročně vznikalo padesát až osmdesát tisíc nových firem. „Co uděláte pro to, aby vznikaly nové firmy?“ ptal se Babiše.

Ten se rázně ujal slova: „My hlavně chceme ukázat občanům, že se něco změní. Aby se začaly stavět dálnice, školy, školky, a ne abychom posílali ty peníze nějakým šmejdům, co provozují ubytovny. Dvacet let tenhle impotentní stát jednal s nějakou paní Havránkovou o jeden pozemek. To je paralýza. Ten stát je v rozkladu, a my to musíme napravit,“ uchýlil se pak ke svému oblíbenému tématu.

Celý text článku najdete na stránkách Parlamentních listů.

 

 

Původně publikováno 27. 11. 2014 na www.parlamentnilisty.cz. Autor článku: Jakub Vosáhlo.

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál