Ta otázka se táhne už od demonstrace „budíkářů“ na Václavském náměstí a znovu ožila po sobotní trapné maškarádě s cílem zastřít, že Schapiro odjíždí s ostudou. Opakuje se polovina 50. let, kdy se sovětští komunisté řešili, jak se distancovat od Stalina a na Letné mu dosud stavěli pomník? Nebo jednají prozíravěji ti, kdo věrně setrvávají na Clintonovsko-Sorosovských pozicích?
Nikdo nevidí do budoucnosti, nicméně pokud se podíváme podrobněji na to, co známe už nyní, ledacos se dá odhadnout. Náš problém můžeme fakticky rozdělit do dvou.
- Je zvolení Donalda Trumpa jenom takovým plácnutím do vody nebo se jedná o dlouhodobou zásadní změnu?
- Pokud Trump představuje skutečnou změnu, bude to mít výrazný dopad i na intelektuální a politickou atmosféru v České republice?
Je tedy fenomén Trump krátkodobý nebo není?
Prezident Trump bude v každých dalších volbách silnější, než si dnes multikulturalistické elity umí představit.
- I kdyby se nedařilo osobní politické kariéře Donalda Trumpa, je jisté, že myšlenky, které představuje, budou hrát nadále významnou roli. To jsme ukázali zde.
- Trumpovo vítězství bylo sice těsné, ale proběhlo v situaci, kdy Clintonová měla drtivou finanční převahu a kdy měla na své straně média, univerzity a státní správu. Je vysoce pravděpodobné, že ve férovém souboji by Trump Clintonovou deklasoval rozdílem třídy. Prezident Trump bude v každých dalších volbách silnější, než si dnes multikulturalistické elity umí představit.
- Trumpovo zvolení fakticky ukončilo éru politické korektnosti. Ukončilo situaci, kdy jedna strana neustále útočí a druhá se neustále omlouvá. Takže nevýhoda pro všechny budoucí sorosovské síly.
- Poražení se dnes utěšují, že Trump rozdal jakési populistické sliby, které nedokáže splnit. Jenže ve skutečnosti je opak pravdou. Jeho opatření pro prvních 100 dnů jsou praktická, založená na selském rozumu a snadno realizovatelná. Navíc, jak dobře poznamenal Pavel Kohout, Donald Trump je od dob Ronalda Reagana prvním, který dokáže pochopit příčiny ekonomických těžkostí.
- A pokud se někdo utěšuje možností atentátu, odvolání apod., nechť si uvědomí, že sesadit nebo zabít amerického prezidenta je ještě mnohem těžší než ublížit kandidátovi. Ostatně, další a další vlny nepokojů dobře ukazují, jak zoufale se protitrumpovská opozice cítí. Tím nemyslím jenom vyšinuté studenty a profesionální rabovače, ale již zmíněného Georga Sorose a další „mecenáše.“
Samozřejmě, Donald Trump ještě může vše pokazit. Ale rozhodně nelze sázet na to, že by jeho éra rychle pominula.
A jaký dopad to bude mít na české intelektuály? Pro „kavárnu“ posledních let je typická tendence zapouzdřit se, zabořit se do skupinového myšlení, nepřipouštět alternativy a navzájem se ujišťovat o tom, že my máme pravdu a všichni ostatní jsou špatní. Můžeme tedy očekávat, že právě to se bude dít. Členové „kavárny“ se budou navzájem přísně hlídat a každý pokus o smířlivé stanovisko bude trestán. Prostředků je dost, především odejmutí grantů. Myšlení se tedy nezmění, až snad na to, že panoptikum imaginárních nepřátel doplní Putinův agent Trump.
To samozřejmě předpokládá, že humanitní intelektuálové budou schopni zajistit pokračující financování svých aktivit. To by neměl být problém, peníze budou nadále proudit z kapes českých daňových poplatníků, z Norských fondů a podobných institucí, od Saudského krále a možná i z dalších zdrojů, které se asi nikdy nepodaří rozkrýt (třeba prostřednictvím Sorosových nadací).
Pro „kavárnu“ posledních let je typická tendence zapouzdřit se, zabořit se do skupinového myšlení, nepřipouštět alternativy a navzájem se ujišťovat
Situace tedy vypadá stabilně. Ovšem jen do času. Neziskovky, humanitní fakulty ani státní média už nemohou počítat s dalším navyšováním rozpočtů. Jenže pokud nemůžete expandovat a dorůstá vám další generace, jste v průšvihu. V České republice je plno lidí, kteří jsou ještě na středních školách nebo čerstvě nastoupili na univerzity a imponují jim dráhy profesionálních aktivistů. Až zjistí, že dobrá pracovní místa jsou obsazená a nová se nevytváří, obrátí se proti svým multikulturním vzorům. Takže nám tu zůstane zahořklá parta stále více frustrovaných intelektuálů a stále izolovanějších intelektuálů lákaných stále radikálnějšími ideologiemi. Už se těšíte na Tomáše Halíka s dlouhým salafistickým plnovousem?