Která politická strana má nejhloupější voliče?

Otázka týdne z 18. října 2019

Ta otázka se vznáší ve vzduchu po každých volbách. Typickým voličem jedné strany je městský vysokoškolák, typickým voličem opačné strany je člověk z malého města, který se živí rukama.

Proč ten rozdíl? Jedni tvrdí, že je to tím, že ideologie neomarxismu zvýhodňuje městské vysokoškoláky, protože jim nabízí místa v byrokratických aparátech, dotace a nejrůznější výhody. Proto tito lidé volí jinak. Druhá možná odpověď říká, že rozdíl ve volebním chování je způsoben rozdílem v analytických schopnostech. Vysokoškoláci údajně volí jinak, protože jsou chytřejší a jsou schopni lépe poznat, který kandidát je ten správný. Tato teorie plní mediální prostor, a často ji slyšíme od nejrůznějších celebrit (je zajímavé, že herečka se základním vzděláním se cítí patřit mezi ty nejvzdělanější).

Čím nafoukanější, tím hloupější. To je zcela ve shodě s intuitivním očekáváním.  Kvůli tomu se ani nemusel dělat výzkum.

Který z výkladů je správný? Nemusíme spoléhat na odhady, ale můžeme opřít odpověď o tvrdá data. Nemáme sice výzkum IQ voličů jednotlivých stran, ale je tu výzkum vztahu mezi inteligencí a sympatiemi k politickému feminismu. Z jiných výzkumů zase víme, že je souvislost mezi sympatií k feminismu a sympatiemi k hranicím otevřeným pro migranty, bojem proti údajné globální klimatické změně, Evropské unii apod. Víme také, že sympatie k těmto neomarxistickým směrům rostou podél politického spektra – od SPD na jedné straně k Pirátům na straně druhé. Ten vztah není úplně stoprocentní, nicméně rozdíly mezi skupinami se na jeho základě měřit dají.

Jaký je tedy vztah mezi IQ a feminismem? To zjišťoval výzkum, který proběhl v letech 2014-15 a ve kterém bylo dotázáno 2220 respondentů.  Pokud uplatníme zásadu „za jinak stejných podmínek“, potom jednoznačně platí, že čím nižší IQ, tím vyšší sympatie s politickým feminismem. Mezi vysokoškolačkami je víc feministek než mezi dělnicemi, ovšem vysokoškolačky – feministky mají v průměru nižší IQ než vysokoškolačky, odpůrkyně feminismu. Středoškolačky – feministky mají v průměru nižší IQ než středoškolačky – odpůrkyně feminismu.

...je také vysoce pravděpodobné, že voliči Zemana mají vyšší IQ než voliči Drahoše. Při dodržení zásady za jinak stejných podmínek.

Je tedy vysoce pravděpodobné, že „za jinak stejných podmínek“ mají nejhloupější voliče Piráti, následují TOP09, STAN, ČSSD, ODS…. až k druhé straně spektra. A je také vysoce pravděpodobné, že voliči Zemana mají vyšší IQ než voliči Drahoše. Při dodržení zásady za jinak stejných podmínek.

Mimochodem, je z toho také závěr, že čím nafoukanější, tím hloupější. To je zcela ve shodě s intuitivním očekáváním.  Kvůli tomu se ani nemusel dělat výzkum.

Publikováno na serveru První zprávy.

OTÁZKA Z 11.ŘÍJNA
PŘIJDE-LI DALŠÍ HOSPODÁŘSKÁ KRIZE, JAK ZMĚNÍ SPOLEČNOST A POLITIKU?

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál