Od spravedlnosti k zastrašování

390 nebezpečných slov o zbytečnosti ústavního soudu

Bývalý prezident Václav Klaus označil Ústavní soud za úplně zbytečnou instituci, která by mohla být klidně zrušena. Shodou okolností jsem napsal totéž ve stejném týdnu na Facebook. A určitě byli i další. Zkrátka, zbytečnost ústavního soudu je něco, co visí ve vzduchu.

Instituce existují díky tomu, že vykonávají nějaké poslání. Někdy je to třeba jen usnadňovat rozkrádání nebo čerpání rozpočtu. Ale ústavní soud byl ustaven proto, aby dával všem lidem jistotu, že ve státě převládá spravedlnost a v justici nestrannost. Aby dával jistotu, že se lidé nakonec dovolají spravedlnosti, i když třeba narazí na zkorumpovaného nebo neschopného soudce. Lidé nemusí rozumět paragrafům, ale musí vidět moudrost ústavního soudu. Nemusí být rozhodnuto podle jejich názorů, ale musí vidět, že ústavní soud postupuje nestranně.  

Lidé nemusí rozumět paragrafům, ale musí vidět moudrost ústavního soudu.

Jenže v České republice máme ústavní soud, který vynáší nesmyslné rozsudky, v ostrém rozporu se základním smyslem pro spravedlnost. Kromě toho dává veřejně a okázale najevo, že není nestranný, ale podporuje určitý politický program. Cítí se někdo s takovým ústavním soudem bezpečněji? Ano, samozřejmě, Miroslav Kalousek. A dál? Jasně, Miroslava Němcová. A možná ještě Pavel Šafr. Tím jsme na konci seznamu.

Ústavní soud, který nepečuje o vlastní pověst v očích lidu, je úplně zbytečnou institucí. Jeho život je v podstatě jen čekáním na to, až nějaký premiér, prezident nebo státník odmítne přijmout rozsudek. Nic se nestane. Nikomu to nebude vadit. Autorita ústavního soudu je založena pouze na zbabělosti politiků.

Jenže jsou i případy, kdy se podařilo zakládající poslání instituce změnit. Třeba Česká televize. Původně byla založena k tomu, aby přinášela nestranné a úplné informace, solidní zpravodajství. Postupně ale přešla k té nejpokleslejší propagandě a dokázala přesvědčit významný počet lidí, že země nutně potřebuje státem financované centrum neomarxistického vymývání mozků.

Nebo BIS. Původně měla odhalovat zločinná spiknutí, ale postupně se přerodila v centrum lidového vypravěčství. A jsou lidé, kteří mají za to, že právě tato role je nesmírně důležitá. Kdepak islamistické gangy. Správně okomentovat masarykovský dějepis, to naše země potřebuje!

Ústavní soud by jednou mohl být transformován v zastrašovací instituci, která je od toho, aby lidem ukázala, kdo má navrch, a aby jim ušetřila zbytečné a marné pokusy domáhat se spravedlnosti.

Takže možná, že i ústavní soud by jednou mohl být transformován v zastrašovací instituci, která je od toho, aby lidem ukázala, kdo má navrch, a aby jim ušetřila zbytečné a marné pokusy domáhat se spravedlnosti.  Tým pana Rychetského na tom intenzivně pracuje.

Jenže podaří se? Opravdu země potřebuje další zastrašovací instituci? To soudci ústavního soudu řešit nemusí. Jim stačí, že nehrozí zrušení do ukončení jejich mandátu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
650 NEBEZPEČNÝCH SLOV O NAPĚTÍ MEZI POVINNÝMI NÁZORY A SKUTEČNOSTÍ

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál