Odpověď na otázky redaktorky Sputniku
- Z nedávného výzkumu vyplynulo, že Češi více důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, než vlastnímu prezidentu Miloši Zemanovi. Čím byste mohl tento překvapivý výsledek vysvětlit? Mimo jiné, v porovnání s předchozím rokem kleslo procento důvěry prezidenta Zemana na 4 body. Proč tomu tak je a jaké závěry se z toho dají vyvodit?
- Na třetím místě v seznamu důvěry Čechů se umístil francouzský prezident Emmanuel Macron (34 %). O čem svědčí jeho umístění v seznamu?
- Nejméně důvěřují Češi severokorejskému lídrovi Kim Čong-unovi, ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a německé kancléřce Angele Merkelové. Jak byste vysvětlil tuto posloupnost? Dá se v tomto pořadí pozorovat jistá tendence?
Výsledky výzkumů tohoto typu jsou zásadně ovlivněny kladením otázky. V některých jiných výzkumech jsou respondenti dotázáni např. „svěřil byste tomuto člověku hlídání svých dětí nebo vnoučat“. Pak jsou lidé nuceni zamyslet se, co o tom politikovi vědí a jestli toho vědí dost, aby v něj mohli mít důvěru.
Jiný typ otázky by mohl znít „máte k tomuto politikovi důvěřu, že zvládne důchodovou reformu?“ nebo „máte k tomuto politikovi důvěru, že zvládne migrační krizi?“. I to by něco ukazovalo. A takové výzkumy jsou občas prováděny.
Výsledky výzkumu tomu přesně odpovídají. Na prvním místě blondýna, o které respondenci nevědí absolutně nic, na třetím místě manekýn...
Když jsou lidé dotázáni, jestli důvěřují politikovi, je to pro ně zcela abstraktní. Nejlépe tedy zpravidla vychází takový politik,
- O kterém téměř nic nevědí
- Je s ním spojen sympatický dojem (např. vypadá dobře na fotografiích)
Výsledky výzkumu tomu přesně odpovídají. Na prvním místě blondýna, o které respondenci nevědí absolutně nic, na třetím místě manekýn, na posledních místech ti, o kterých se soustavně píše negativně (a nevypadají moc dobře).
Překvapivé jsou vlastně jen dva výsledky:
- Druhé místo Miloše Zemana, u něhož vzhled nepatří mezi silné stránky, a který je dobře znám.
- Velmi nízké hodnocení Angely Merkelové, jejíž mediální pokrytí je soustavně pozitivní.
Meziroční pokles u Miloše Zemana jen těsně přesahuje rámec statistické chyby. Nepřikládejme tomu příliš velký význam.