Odvezte zločince Putina do Haagu, vyzýval z rádia Štětina. Sociolog mu drsně popsal, kdo by pak vládl v Rusku

Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a sociolog Petr Hampl si ve studiu Českého rozhlasu porovnali své názory na současnou ukrajinskou krizi.

Zatímco Štětina by zpřísnil sankce proti Rusku a postavil Vladimira Putina před trestní tribunál v Haagu, Hampl varuje před umetením cestičky k moci Komunistické straně Ruské federace.

 

Štětina spatřuje v uzavření hranic mezi Ruskem a Ukrajinou hlavní řešení krize. „Kdyby nebyly otevřené, mír by tam už dávno byl," uvedl europoslanec. Jediný, kdo může hranice uzavřít, je podle něj ruský prezident Vladimir Putin. Ten však prý dobrovolně nic neudělá a tak je třeba ještě více tímto směrem přitvrdit sankce proti Rusku.

Europoslanec je zároveň přesvědčen, že by měl Vladimir Putin nést následky za své „zločiny“, které se v jeho jménu páchají nejenom na Ukrajině, před trestním soudem v Haagu. Sám o podání žaloby neuvažuje, jelikož jedinec dle jeho názoru sám nic nezmůže. „Myslím si, že je potřeba přesvědčit Evropský parlament, a já na tom už teď dost usilovně pracuji, aby nazýval věci pravými jmény a ne eufemismy. Je-li někdo zločinec, je potřeba to o něm říkat a vytvářet ovzduší k tomu, aby tento zločinec nesl následky za své činy," myslí si Štětina.
 

Když Putin padne, k moci se dostanou komunisté

Sociolog Petr Hampl v pořadu předestřel možné varianty dopadu sankcí proti Rusku. „Buďto sankce nezaberou, a potom je budeme po pár měsících v tichosti rušit s jediným výsledkem: České pozice na ruských trzích přeberou Švýcaři, Indové a další, kteří se k sankcím nepřipojili. Nebo se sankce povedou, Putinova vláda padne a potom převezme v Rusku moc nejsilnější opozice, která tam je, což je Komunistická strana Sovětského svazu," myslí si.  

Vladimira Putina pak považuje český sociolog za stejně autoritativního vládce, jakým je americký prezident Barack Obama. „Putin i Obama, oba se chovají velmi autoritativně, oba se snaží prosadit ve svých zemích to, co jim poměry a ústava dovolují. Myslím si, že pro současné Rusko je Putin nejméně špatná volba... Jestli je Putin válečný zločinec, to
já nevím. Je to dospělý člověk, ať se hájí sám," odvětil na otázku moderátorky pořadu
ohledně možného postavení Vladimira Putina před trestní tribunál v Haagu.  

Celý rozhovor si můžete přehrát zde.

 

 

Původně publikováno 26. 8. 2014 na www.parlamentnilisty.cz. Autor článku: luš.

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál