Petr Hampl versus Martin Rozumek o „uprchlících“

Moderátor: Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek říká, že řešením krize by bylo, aby Evropa ty lidi přijala. Abychom z nelegální migrace udělali migraci legální a abychom migraci vzali spíš jako příležitost než jako problém. Je to podle vašeho soudu to ideální řešení?

Petr Hampl: Rozhodně ne. Nebylo by to ideální řešení, nebylo by to dokonce ani přijatelné řešení. Bylo by to řešení naprosto katastrofální. Jak pro nás, tak v delších důsledcích nakonec i pro lidi v těch chudých zemích. Určitě potřebujeme nějaké nové lidi. Ale je důležité, abychom to byli my, kdo si ty lidi vybírá. To znamená, aby si občané České republiky mohli říct: „Chceme tady takové lidi, takové víry, s takovým vzděláním atd.“ Je nepřijatelné, aby vztah začínal tím, že někdo poruší naše zákony. Protože jestli vztah už začal porušením zákona, jak můžeme čekat, že se ten člověk bude tady chovat normálně?

Ale ta vlna uprchlíků se asi nezmenší tím, že to zakážeme. Uprchlíkům, kteří se pokouší s nasazením vlastního života dostat přes moře, těm asi nezabrání v jejich počínání, když jim někdo řekne, porušujete zákony.

Petr Hampl: Za prvé. Je nesprávné ty lidi nazývat uprchlíky. Každý, kdo viděl nějakých pár fotografií z těch lodí, tak ví, že to nejsou ženy a děti, které by utíkaly z nějaké zóny, kde by zůstali jen muži, aby to bránili. Vidíme, že na těch lodích jsou mladí zdraví muži, kteří jedou vydrancovat Evropu. Nejsou to uprchlíci. To je první věc. Za druhé. Jestliže máme hranice, pak platí, že od toho máme policii a od toho máme armádu, aby ty hranice ubránila. Na tom není nic těžkého.

Jestliže máme hranice, pak platí, že od toho máme policii a od toho máme armádu, aby ty hranice ubránila. Na tom není nic těžkého.

Moderátor: Z čeho usuzujete, že jedou vydrancovat Evropu?

Petr Hampl: Soudím to z toho, jak se chovají. Na těch lodích, to není první vlna. To už je několikátá vlna. A víme, jak se chovají v Itálii, víme, jak se chovají v jiných evropských zemích. To nejsou lidé, kteří by sem jezdili pracovat.

Moderátor: Pane Rozumku, pan Hampl říká, že není možné začít vztah tím, že někdo poruší naše zákony. Co tomu říkáte? Martin Rozumek: Na to je jasný argument. Legální cesty příchodu neexistují. Neexistují žádná uprchlická víza, neexistují žádné přesidlovací programy. Nemají žádnou jinou možnost než přijet nelegálně. A ještě k tomu, že většina z nich jsou pracovní migranti. Minimálně v loňském roce větší polovina z těch lidí, co přicházeli do Itálie, byli Syřané, Somálci, Eritrejci, to znamená země, kde panuje buď válka nebo nějaká diktatura. Vůbec se nedá mluvit o ekonomických migrantech.

V tomto roce zaznamenáváme více lidí ze subsaharské Afriky, kde souhlasím, tam většina z nich budou ekonomičtí migranti. Ale řekl bych, že to může být v současné době tak půl na půl. To znamená, že půlka lidí utíká před válkami, půlka lidí chce lepší život. A je pravda, že bychom si v té části migrační, tedy ne uprchlické, měli vybrat, koho chceme přijmout, aby u nás studoval, pracoval, podnikal. To je jasné. A v té části azylové, kde jde o útěky před pronásledováním, tam jsme podepsali ženevskou úmluvu, závazek ty lidi přijmout a ochránit, takže když k nám – když to přeženu – přijde 30 000 Syřanů, my je přijmout musíme. Musí tady proběhnout azylové procedury a ti, kdo mají nároky na azyl, ti ho musí dostat.

Moderátor: Ještě k tomu nelegálnímu počínání migrantů. Když přece z komunistického Československa utíkali lidé na západ, tak také porušovali různé normy a zákony, myslíte si tedy, že bylo jejich počínání špatné?

Petr Hampl: Ti lidé porušovali zákony komunistického Československa, ale neporušovali zákony těch zemí, kam přicházeli. A to se týká jak samotného příchodu, tak dalšího pobytu. Kolika znásilnění se dopustili disidenti po roce 1968 v Rakousku, když tam utíkali? Kolika vražd se tam dopustili? Kolik non-go zón, kde vládne zločin, vytvořili uprchlíci z komunistického Československa v západní Evropě? To je tak absurdní, nespravedlivé a myslím i urážlivé, srovnávat tyhle dvě skupiny lidí. To fakt nejde.

Kolika znásilnění se dopustili disidenti po roce 1968 v Rakousku, když tam utíkali? Kolika vražd se tam dopustili? Kolik non-go zón vytvořili?

Moderátor: A jak by se podle vás, pane Hample, mělo postupovat vůči těm lidem, kteří jsou na tom moři? Kteří jsou opravdu v ohrožení života, když se snaží dostat ze severní Afriky třeba do té Itálie.

Petr Hampl: Nenechat ty čluny přistát. Otočit je. A když to bude zapotřebí, použít všechny prostředky, které máme. Skutečně všechny prostředky.

Moderátor: Takže vy byste je střílel?

Petr Hampl: Kdyby se chovali tak, že ani na opakované varování si nedají říct, tak ano.

Odvysíláno 28.dubna od 8:30 na stanici Český rozhlas Plus. Celé si to můžete poslechnout (od 30. minuty) zde.

 

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál