Čtvrtníček a volební nuda

Nedílnou součástí předvolební kampaně jsou volební klipy. Mají oživit kampaň. Opravdu? Letos je celá kampaň většiny stran jen takový prázdný rituál, říká v rozhovoru pro Sputnik známý sociolog Petr Hampl.

Díváte se na volební reklamu? Ne? Většina Čechů je ke klipům kandidujících stran lhostejná. Politici i tak vykukují každou minutu z televize, rádia a internetu, odkud do nás berou horem dolem sliby o lepším životě. Volební reklama není nic víc než politická erotika. Vzrušující, nudná, bizarní. Záleží na straně jak to pojme.

Známý sociolog Petr Hampl zhodnotil pro Sputnik videa stran kandidujících do Poslanecké sněmovny. Přečtěte si jeho verdikt.

Jak hodnotíte nápaditost předvolebních klipů?

Viděl jsem jich jenom několik, všechny příšerně nudné a navzájem téměř nerozlišitelné. Není to otázka tvorby, ale souvisí to s celkovým průběhem volební kampaně.

Už nebudí téměř žádné emoce. Všechny politické strany opakují ty stejné fráze.

Už nebudí téměř žádné emoce. Všechny politické strany opakují ty stejné fráze. Všechny mají v podstatě stejný program, rozdíl je jenom v detailech. Když slyšíte mluvit nějakého politika, nepoznáte, zda je členem ODS, ČSSD, TOP09, ANO, lidovců, Pirátů. Všichni nabízí to samé a tvrdí, že to budou dělat lépe než ostatní. A voliči vědí, že o nic nejde. Vědí, že bude realizována ta samá politika, že se hraje jenom o to, do čích kapes budou odkláněny peníze. Proto můžeme očekávat nejnižší volební účast v historii České republiky.

Od toho se odlišují jen některé velice malé formace a SPD Tomia Okamury. Pan Okamura a jeho spolupracovníci ovšem působí příliš unaveně, než aby mohli vést kampaň způsobem, který vyvolá příliš emocí či razantní diskuzi. Není divu, že jsou tak unavení, ale kampaň tím trpí.

A tohle všechno se odráží i v klipech. Nudné a nezajímavé. Do těch nudných a nezajímavých počítám i třeba filmový týdeník ODS, což má být varování před návratem do 70. let. Jenže copak se někdo bojí návratu do 70. let? Úplně zbytečné metry.

Jaký předvolební klip vás osobně zaujal?

Absolutně žádný.

...i třeba filmový týdeník ODS, což má být varování před návratem do 80. let. Jenže copak se někdo bojí návratu do 80. let?

Co říkáte na to, že se Petr Čtvrtníček zapojil do kampaně TOP 09? Může to Kalouskově straně pomoci odrazit se ode dna?

TOP09 zápasí o voliče s Piráty a ztrácí mezi mladými voliči. Zapojení kultovního komika by skutečně mohlo vést k tomu, že od Pirátů zpět přitáhnou aspoň tolik voličů, aby to stačilo na překročení pětiprocentní hranice. Je ale otázka, zda to vyváží image zkorumpovaného politického mastodonta, jakou dnes TOP09 má.

Přesvědčují voliče klipy? Nebo to je takový tradiční předvolební rituál?

Myslím, že jejich ambicí není ani tak získat nové voliče, jako spíš povzbudit již rozhodnuté, aby k volbám opravdu dorazili, případně, aby se zapojili do kampaně. K tomu stačí opakovat hesla či motivy, které rezonují mezi členy té nebo oné strany. Nic dalšího tam není, protože strany nemají co dalšího říct. Ona je letos vlastně celá kampaň většiny stran jen takový prázdný rituál.

Ptala se Alena Novotná.

Publikováno 6. října 2017 na serveru Sputnik.

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál