Braňte svého "fašouna"! Zítra na jeho místě můžete být vy!

Pokud zákon nechrání všechny občany bez rozdílu, nechrání nikoho.

Jedním z nejzajímavějších aspektů „kauzy Schwarzenberg versus Bátora“ je samozřejmost, s jakou vysocí státní představitelé počítají s tím, že na část občanů České republiky se nevztahují občanské svobody a stejné zákony jako na ostatní. Dnes to jsou „fašouni“. Kdo to bude zítra? Skauti? Katolíci? Židé? Kuřáci? Vegetariáni? Blogeři? Voliči ČSSD? Svědkové Jehovovi?

Skutečnost je taková, že pokud zákon nechrání všechny občany bez rozdílu, nechrání nikoho. Přistoupíme-li na to, že politická elita může kohokoliv označit za fašouna a zbavit ho občanských práv, je logické, že takových případů bude přibývat. Osobně bych si tipnul, že další přijdou na řadu představitelé svazů drobných podnikatelů, kteří si neustále stěžují a ztrpčují státní správě život. Ale možná se pletu. Může to být kdokoliv jiný.

Kdyby politici respektovali zákony, které sami vytvářejí, věděli by, že zákoník práce nepřipouští možnost výpovědi z důvodu k příslušnosti k extrémnímu hnutí. Ani z důvodu urážky knížete nebo vévody. Takže dokonce i kdyby jejich hodnocení Dr. Bátory bylo pravdivé, nezakládalo by to důvod k výpovědi. Pokud Dr. Bátora dělá svou práci špatně, má být nejprve napomenut a poté vyhozen (zákoník práce popisuje požadovaný postup celkem detailně) a to bez ohledu na své politické názory. Pokud nedělá svou práci špatně, potom není možné ho vyhodit, ani kdyby věřil, že na Venuši sídlí dvanáctiruké božstvo, které přikazuje, že všem zrzavým chlapcům má být uříznuto levé ucho. Dokonce, ani kdyby začal vydávat časopis „Dvanáctiručka“.

Doba, kdy knížata mohla příslušníky nižších tříd trestat bez ohledu na zákony, už dávno skončila. 

Vedle toho máme zákony proti extrémismu. Jestli se pan kníže domnívá, že Dr. Bátora je nebezpečný, nechť na něj podá trestní oznámení. A jestli se domnívá, že zákon je bezzubý, nechť navrhne změnu zákona. Ale doba, kdy knížata mohla příslušníky nižších tříd trestat bez ohledu na zákony, už dávno skončila. Aspoň nám to říkali ve škole.

Pokud je známo, hlavní činností Dr. Bátory je vyřizovat administrativu související s propouštěním úředníků. Mohli by nám pánové Kalousek a Schwarzenberg říci, jak se v tom může projevovat údajné nebezpečné politické přesvědčení? Maluje na výpovědi maličké hákové kříže? Nutí propouštěné úředníky hajlovat? Přestavuje prázdné kanceláře na cvičiště nacistických bojůvek?

Pro mne osobně má celá aféra jeden pozitivní aspekt, a to ten, že ukazuje charaktery. Takže nemohu neocenit Martina Rychlíka z České pozice. Když psal o situaci na ministerstvu školství, jasně napsal, že Dr. Bátoru nemá rád a že by raději na jeho místě viděl nějakého euroekonoma moderního střihu. Ale připustil, že mu vlastně není co vytknout. Protože Martin Rychlík je slušný člověk a rovný chlap. Škoda, že takových není víc.  

Jak se můžete stát fašistou a ani o tom nevědet

Velmi snadno. Ukážu to na vlastním příkladu.

1)      Před časem jsem byl v Národním divadle na představení Zahradníkův pes. Představení se mi líbilo.

2)      V hlavní roli byl obsazen David Matásek.

3)      David Matásek byl ještě o několik let dříve frontmanem skupina Orlík.

4)      Skupina Orlík měla nechutné rasistické texty. Četl jsem z nich jen úryvky, ale jsou opravdu hnusné.

Stačí to, abych mohl být označen za fašouna? Podle současných českých poměrů nesporně ano.

 

Tak co? Opravdu věříte, že vám něco takového nehrozí? A to ani v případě, že si významný politik vybere váš dům jako místo, kam by se hodila jeho garáž?

 

 

Původně publikováno 29. 8. 2011 na blog.ihned.cz. Převzal též server neviditelnypes.lidovky.cz.

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál