Česká politická scéna zažívá plíživou transformaci. Jakým směrem se vydá? „Je zapotřebí, aby proběhla radikální změna systému, minimálně taková, jaké se odehrála v Maďarsku a momentálně probíhá v Polsku,“ říká v rozhovoru pro Sputnik známý sociolog Petr Hampl.
Politické preference před říjnovými volbami ukazují, že dochází k odumírání havlistického kultu. Strany jako TOP 09 nebo KDU-ČSL střeží překonávají 5% hranici. Čím to je?
Ať už to bylo Havlovým úmyslem nebo nikoliv, dnes je havlismus ideologií těch sociálních skupin, které nepracují a cítí právo žít na úkor ostatních. Ti lidé mají za to, že jejich posláním je převychovávat ostatní a ukazovat jim cestu ke správnému životu. Cítí se být jakýmsi multikulturním kněžstvem. Něco tak přízemního jako ranní vstávání a chození do práce pro ně není. Takové lidi najdete v neziskovkách, na univerzitách, v médiích, velkých úřadech, často i korporacích. A havlismus jim poskytuje ospravedlnění, proč nemusí pracovat stejně jako ostatní a proč mají právo na mnohem vyšší životní úroveň než jejich spoluobčané.
Ať už to bylo Havlovým úmyslem nebo nikoliv, dnes je havlismus ideologií těch sociálních skupin, které nepracují a cítí právo žít na úkor ostatních.
Když si uvědomíte, že tato "pražská kavárna" je početně omezená, není divu, že jsou na tom havlistické strany tak, jak říkáte. Navíc KDU-ČSL ty hlasy získává podvodem, slibuje totiž málo vzdělaným starým lidem, že bude chránit vlast a tradiční hodnoty, aby pak prosazovala neomarxistický program. Na druhou stranu, havlismus je dnes významnou ideologií v ODS, ČSSD, ANO má silné havlistické křídlo, pak Zelení… Zkrátka, havlismus najdete všude, kde je byrokracie, peníze a moc.
Není to paradox? Podle průzkumů komunismus poráží havlismus.
Jiné výzkumy zase ukazují, že lidé hodnotí předlistopadový režim lépe než ten současný. Není na tom nic divného. Nezapomínejme, že lidé neteskní po nějakém brutálním stalinismu. A socialistický režim dostal v polovině 70. let takovou podobu, že se v něm dalo docela slušně žít. Dnes nás oficiální propaganda straší popisem děsivého teroru, ale je to stejně hloupé jako když komunistická propaganda lidem předpokládala děsivé příběhy chudých sirotků z Anglie počátku 19. století. V obou případech platí, že se ty děsivé příběhy buď ve skutečnosti vůbec neodehrály, nebo pochází z jiné doby nebo se jednalo o naprosto výjimečné případy.
To, co tu probíhalo od poloviny 70. let, byl fakticky nacionalistický autoritativní režim, jehož ambicí bylo zajistit stabilitu, rozumnou životní úroveň a životní styl odpovídající Americe 50. let — práce, rodina, sport, přátelství, výlety do přírody, malé domečky na předměstích, automobil a televize do každé rodiny. Mluvit o totalitním systému je silně nadsazené. Ten tu byl v 50. letech a je obnovován dnes.
To, co tu probíhalo od poloviny 70. let, byl fakticky nacionalistický autoritativní režim, jehož ambicí bylo zajistit stabilitu, rozumnou životní úroveň
Ostatně, zdá se, že Husákův režim měl větší lidovou podporu než ten současný.
Nehledají voliči odpověď na degradaci české politické scény v oligarchizaci státu? Jak vidíme, do politiky vstupuje další velkopodnikatel, miliardář Dalibor Dědek.
Z toho, že se oligarchové pokoušejí o vstup do politiky, z toho ještě nevyplývá, že je po tom poptávka. Většině lidí současný politický systém nevyhovuje a chtějí změnu. Nejen výměnu politiků, chtějí změnu celého politického systému. Neexistuje ovšem jednotná představa, čím by měl být režim nahrazen. Andrej Babiš je úspěšný mimo jiné proto, že dal lidem naději, že přinese skutečnou změnu. Pokaždé, když různí kalouskové volají, že Babiš ohrožuje demokracii, přidávají tím Babišovi body. Lidé nechtějí tu demokracii, kterou jim vnucuje Kalousek a veřejnoprávní media! Proto podporují Babiše.
Většině lidí současný politický systém nevyhovuje a chtějí změnu. Nejen výměnu politiků...
Pánové Sehnal a Dědek nic nového nepřináší. Slibují, že budou dělat přesně to, co současné vládní strany, ale prý to budou dělat o něco lépe. Jejich projekty skončí debaklem, vyhodí desítky milionů korun z okna.
Jaké alternativy existují na české politické scéně?
Myslím, že to nedávno hezky řekl Václav Klaus starší. Od nadcházejících voleb nemůžeme nic očekávat. Sobotka vláda byla nejhorší českou vládou v dějinách, takže ta další bude nejspíš nepatrně lepší. Ale nic zásadního.
Je tu několik stran se shodným programem — ČSSD, Zelení, TOP09, ODS, STAN. Pak je tu ANO se svým programem nastolení fašistického režimu, zdůrazňuji ovšem, že by se jednalo o ten měkký italský, který neměl nic společného s brutálním německým nacismem. Navíc do něj chce Babiš složit určité demokratické prvky. Osobně nevěřím, že by to fungovalo, ale aspoň nějaké změna.
Pak Okamurova Svoboda a přímá demokracie. Jediná strana, která není populistická, takže lidem neslibuje rychlé peníze, ale chce řešit ty opravdu základní a důležité věci, jako jsou obrana, národní nezávislost, fungování justice apod. Ve volbách nejspíš trochu uspěje, ale nebude dost silná, aby mohla něco reálně prosadit. Nicméně poslanecký klub o síle 15 — 20 poslanců by mohl být platformou pro vybudování skutečné politické síly podobné rakouské FPÖ.
K čemu vám je správný výkon parlamentních procedur, když do vašeho města táhne banda agresivních kolonistů z jiné civilizace?
Realisty můžeme označit za velmi sympatický projekt, navzdory podivným sponsorům v pozadí. Nicméně v nejbližších volbách ještě nebudou dost silní a odhady jim nedávají šanci na zastoupení ve sněmovně. Navíc je otázka, zda by měli odvahu naplno prosazovat to, co pánové Kohout a Robejšek píšou ve svých skvělých článcích.
Vedle toho tu je řada malých skupin. I tam je spousta sympatických nápadů a osobností, ale bez reálného vlivu. Nicméně opakuji, v téhle fázi už nejde o to, kdo bude mít více poslanců. Je zapotřebí, aby proběhla radikální změna systému, minimálně taková, jaké se odehrála v Maďarsku a momentálně probíhá v Polsku. To není jen otázka České republiky. V celé Evropě dochází k tomu, že mizí důvěra v systém parlamentní demokracie založený na politických stranách. Je to ostatně, logické, k čemu vám je správný výkon parlamentních procedur, když do vašeho města táhne banda agresivních kolonistů z jiné civilizace a stát pro vás nemá jinou pomoc než obvinění z rasismu?
Ptala se Alena Novotná
Publikováno 9. srpna 2017 na serveru Sputnik