Havel

320 nebezpečných slov o havlistickém disentu

Varování: Následující text obsahuje narativy, které dohání pražskou a brněnskou kavárnu k zuřivosti

Více

ROZHOVOR „Češi jsou národem, který přišel s požadavkem svobody projevu už v roce 1420 a který raději čelil vyhlazovací válce, než by se vzdal ideálu svobody projevu,“ upozorňuje sociolog Petr Hampl. Současně ale říká, že když tradiční strany hovoří o svobodě, je tím myšlena pouze možnost korporací přeměnit lidi na své otroky. Hampl upozorňuje, že jsme přeceňovali nebezpečí komunismu, a podceňovali nebezpečí havlismu. „Myslím, že třeba Václav Klaus ten problém viděl celou dobu. Jenže říci v 90.

Více

400 nebezpečných slov o tom, jak pravice i levice společně zničily drobné venkovské krámky

Varování. Následující text obsahuje narativy neslučitelné s bezpečnostní koncepcí vlády Bohuslava Sobotky

Více

Česká politická scéna zažívá plíživou transformaci. Jakým směrem se vydá? „Je zapotřebí, aby proběhla radikální změna systému, minimálně taková, jaké se odehrála v Maďarsku a momentálně probíhá v Polsku,“ říká v rozhovoru pro Sputnik známý sociolog Petr Hampl.

Renoir: Paridův soud

Více

Parlamentní listy 7. 5. 2016

ROZHOVOR Hodně se v posledních dvou týdnech hovořilo o neziskových organizacích, aniž by mnozí tušili, co se pod tímto asketickým pojmenováním vůbec skrývá. Sociolog Petr Hampl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz odhaluje svět firem, zručně obchodujících s lidskou naivitou a ideály. Za mladými nadšenci, kteří z televize věří, že jim práce pro neziskový sektor přinese společenskou prestiž, vše podle Hampla řídí lidé, kteří nemají ani nejmenší zbytky svědomí.

Více

Druhý díl rozhovoru pro Parlamentní listy (první část najdete zde)

 

Více

První díl rozhovoru pro Parlamentní listy

Jak zhodnotit českou geopolitickou pozici a zahraniční politiku za posledních 25 let? Objevuje se kritika naší přílišné loajality k USA a Západu obecně, prozápadní pozorovatelé naopak kritizují českou politick ou praxi za neloajalitu k EU a přátelskost k Rusku. Kde je dle Vás pravda?

Více

ROZHOVOR: Pravicový sociolog Petr Hampl si myslí, že příznivci Václava Havla a Karla Schwarzenberga v podstatě nenávidí demokracii a neuznávají výsledek demokratických voleb. 

Ve svém důsledku ale řadu lidí vyděsí a ti se přidají na stranu Miloše Zemana. Prezident dle něho hájí zájmy českých občanů, zatímco vláda Bohuslava Sobotky jde proti vlastním lidem, protože se musí zalíbit svým šéfům v zahraničí.

Více

ROZHOVOR: Podle pravicového sociologa Petra Hampla náš sociální systém začal vytvářet profesionální flákače.

Pád komunistického režimu nezpůsobili disidenti a Havel byl typický elitář, který pohrdal normálními pracujícími lidmi. Za Klause se žilo lidem nejlíp. Gottwald a Schwarzenberg nebo Šabatová by si v lecčem mohli podat ruce. Za Husáka dle něho vyrůstali kvalitnější lidé než dnes. Babiš je určitou obdobou Gustáva Husáka, jeho diktatura bude ale třeba lepší než Brusel. TOP 09 prosazuje totalitní ideologie.

 

Více

Během čtyřiceti let komunistické vlády se poměry neustále, byť nerovnoměrně, zlepšovaly (s výjimkou let 1969–1972). Přibývalo svobody, ubývalo policejní buzerace, režim byl stále tolerantnější vůči alternativám, stoupala životní úroveň a rozšiřoval se prostor pro podnikání (byť bylo pohrdavě označováno jako melouchaření nebo šmelina). Komunistický režim v roce 1988 se moc nepodobal režimu z roku 1950. Po sametové revoluci došlo k další skokové změně k lepšímu, ale někdy od roku 1996 se poměry neustále zhoršují.

Více

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál
Přihlásit se k odběru RSS - Havel