Ve srovnání se Sobotkovou zradou vychází Biľakův zvací dopis jako bezvýznamná záležitost

POLITOLOGOVÉ Státník, na kterého můžeme být hrdí. Tak vnímá také po posledních silných vyjádřeních v souvislosti s migrační krizí prezidenta republiky Miloše Zemana sociolog Petr Hampl, který jedním dechem dodává, že naopak politici ve vládě mohou očekávat, že se „na jejich hroby bude plivat“. Politolog Josef Mlejnek se domnívá, že se prezident zřejmě přiklání ke krajní populistické pravici: „Chce se stát na stará kolena fašistou?“ pokládá provokativní řečnickou otázku Mlejnek. Čtěte, jak se odborníci vyjádřili k rozhovoru, který poskytl prezident Miloš Zeman ParlamentnímListům.cz.

„Máme prezidenta, na něhož můžeme být hrdí a který je odvážný,“ nadchla sociologa Petra Hampla Zemanova aktuální rétorika. „Vždy, když jsou národy v těžké situaci, ukazují se charaktery. Teď je přesně doba, kdy se někteří lidé projevují neuvěřitelně zbaběle, ale také, kdo je skutečný státník. Pan prezident se projevil úžasně,“ okomentoval rozhovor, který prezident republiky Miloš Zeman poskytl ParlamentnímListům.cz ještě před svým odjezdem na dovolenou Hampl. Politolog Josef Mlejnek vnímá silná vyjádření hlavy státu spíše jako signál změny: „Je docela možné, že se Miloš Zeman hodlá politicky vyprofilovat ve smyslu krajní populistické pravice,“ zmiňuje Mlejnek, který nevylučuje ani to, že jde o předzvěst předvolební kampaně. „Možná už myslí na své znovuzvolení, takže to chce hnát směrem odporu vůči imigrantům, muslimům. Z politika, který začínal jako levicový, sociální demokrat, skončí na stará kolena jako pravicový populista? Možné to je,“ dodává Mlejnek.

Mlejnek: Nechci bagatelizovat nebezpečí. Prezident hrozbu Islámského státu přehání a nafukuje

V rozhovoru, který poskytl prezident Miloš Zeman Parlamentním Listům, například potvrdil své stanovisko k migrační krizi: „Mám neměnné stanovisko, že pokud migranty, pak z Ukrajiny, protože ti se dokážou do naší společnosti začlenit, a jsem proti jakémukoli přijímání migrantů ze severní Afriky a z oblasti Blízkého východu.“ Mimo jiné pak také v souvislosti s migrační krizí konstatoval: „Přijímáním migrantů velmi usnadňujeme Islámskému státu jeho expanzi do Evropy.“ V souvislosti s těmito výroky prezidenta politolog Mlejnek hovoří o nafukování problému. „Myslím si, že to s hrozbou Islámského státu přehání, nechci bagatelizovat nebezpečí, ale domnívám se, že stav přehnaně nafukuje. Pro Českou republiku Islámský stát v tuto chvíli žádné velké nebezpečí nepředstavuje,“ uvedl Mlejnek s tím, že by uprchlíci z blízkého civilizačního okruhu byli lépe integrovatelní. Jenže uprchlická krize si podle něj může vyžádat i nutnost přijímání lidí z jiných oblastí. Hampl by prezidentova slova podepsal: „Je jistota, že pokud přijmeme tzv. uprchlíky islámského vyznání, určité procento mezi nimi budou bojovníci Islámského státu, a je také jasné, že nemáme žádný prostředek, jak je mezi sebou rozeznat.“

Je jistota, že pokud přijmeme tzv. uprchlíky islámského vyznání, určité procento mezi nimi budou bojovníci Islámského státu.

Hampl ke kritice amerického ministerstva: Ať si udělají pořádek u sebe doma

Jak vyplynulo z aktuálně zveřejněné zprávy amerického ministerstva zahraničí, která hodnotila jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014, Američanům jsou některá vyjádření českého prezidenta o islámu trnem v oku. Zvýšené obavy vyvolávají podle zprávy společenské předsudky a diskriminace vůči muslimům, k jejichž šíření přispívají navzdory vládnímu odsuzování protimuslimské rétoriky i politické špičky. Sociolog Hampl v kontextu těchto informací doporučuje: „Ať Spojené státy věnují pozornost například svému spojenci Turecku, jež otevřeně podporuje a vyzbrojuje Al-Káidu a které o něco méně otevřeně podporuje Islámský stát,“ reagoval Hampl. „Až si Američané udělají pořádek u sebe doma, až si udělají pořádek se svým spojencem Tureckem, a jestli jim potom zbyde ještě čas, mohou mít komentáře k České republice,“ dodal.   

Mlejnek: Zeman ohrožuje zájmy českých podnikatelů v arabském světě

Politolog Josef Mlejnek ke kritice amerického ministerstva zahraničí říká: „Když Miloš Zeman kritizuje Islámský stát jako teroristickou organizaci, to je v pořádku, a to nikdo nekritizuje. Některé jeho výroky z minulosti se ale daly interpretovat jako přímá kritika islámu. Pochopitelně to vzbuzuje negativní reakce.“ Pak také zmínil: „Mimochodem, tím strašně ohrožuje zájmy českých podnikatelů v arabském světě.“ S poznatky zmiňované zprávy se sám prezident už v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vypořádal takto: „Američané by měli mít větší schopnost sebereflexe. Jsem rád, že se projevila aspoň tím, že Obama zrušil po padesáti letech sankce proti Kubě. Pravda ovšem je, že inteligence politiky se měří délkou intervalu, za který dokážete napravit svoji chybu. Pokud reagujete po padesáti letech, můžete dopadnout jako brontosauři, kteří vyhynuli dříve, než dokázali svoje chyby napravit.“

Až si Američané udělají pořádek u sebe doma, až si udělají pořádek se svým spojencem Tureckem, a jestli jim potom zbyde ještě čas, mohou mít komentáře k České republice.

Hampl: Nedokážu si představit, jak by se ještě hůř mohly USA k ČR chovat?

Bonmot ale nemusí být podle politologa Mlejnka druhou stranou vnímán s úsměvem: „Miloš Zeman je známý tím, že kritiku nedobře snáší, a když ho někdo kritizuje, reaguje protiútokem,“ uvádí Mlejnek v souvislosti s vyjádřením prezidenta o „brontosaurech“: „Přijde mi to jako klukovina. Je to vtipné, ale problém může být v tom, že je prezident republiky. Pokud Američané takové výroky budou monitorovat, může se ukázat, že smysl pro humor nemají,“ dodal. O naše vztahy s Amerikou naopak nemá strach Petr Hampl a doporučuje: „Nedokážu si představit, jak by se ještě hůř mohly Spojené státy k České republice chovat. Vše, co může být negativní, už udělaly. Financují ty nejhorší neziskovky s děsivě destruktivním programem. Jejich velvyslanec se tu chová jako říšský protektor. Vůbec nemá smysl se na jejich vládu ohlížet.“

Organizace islámské spolupráce kritizuje Zemana za jeho výroky na adresu islámu

Na českého prezidenta si posvítila také Organizace islámské spolupráce. Ta rovněž kritizuje Zemana za jeho výroky na adresu islámu. Organizace sdružující 56 zemí s muslimským obyvatelstvem to uvedla ve své květnové zprávě o islamofobii ve světě. Text také vyjadřuje myšlenku, že zde může být spojitost mezi výroky Zemana a „psychologickým zaměřením Čechů proti islámu“. Zpráva za období od května 2014 do dubna 2015 připomíná slova českého prezidenta po loňském útoku v bruselském židovském muzeu. Zeman tehdy násilí, které stálo několik životů, odsoudil jako „odporný atentát“. „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že jde pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají,“ řekl Zeman na adresu islamistů.

Hampl: Je naprosto absurdní, aby se Organizace islámské spolupráce vyjadřovala k situaci v ČR

Mezi zeměmi Evropy prý právě v České republice nachází islamofobie živnou půdu. „Problém je v tom, že u nás téměř žádní muslimové nežijí, přesto rostou negativní nálady vůči nim. Je to dáno působením médií, množí se zprávy o teroristických útocích. Pochopitelně pak veřejnost vnímá muslimy negativně, lidé nedokážou rozlišovat mezi teroristickou organizací a běžnými muslimy, kteří žádné teroristické akce nedělají,“ komentuje situaci Mlejnek. „U nás je to virtuální realita,“ dodal. Sociolog Hampl naopak vnímá názor Organizace islámské spolupráce jako prohlášení s nulovým významem, kterému by se v médiích neměla přikládat pozornost. „Je naprosto absurdní, aby se Organizace islámské spolupráce vyjadřovala k situaci v České republice. Chtějí tím snad pánové naznačit, že Českou republiku počítají do své sféry vlivu?"

Je naprosto absurdní, aby se Organizace islámské spolupráce vyjadřovala k situaci v České republice.

Mezinárodní protiteroristické jednotky při OSN? Mlejnek: Šance je malá

Už při své návštěvě Vysočiny prezident republiky seznámil veřejnost se svým plánem na vytvoření mezinárodních protiteroristických jednotek při OSN. Sám předpokládá, že návrh na společný postup proti IS, který hodlá přednést v září na Valném shromáždění OSN, bude vnímán s rozpaky a teprve později se ukáže důležitost navrhovaného opatření. „OSN se až na výjimky k žádnému ráznému činu neodhodlala. Je to dáno i tím, že v Radě bezpečnosti jsou zastoupeny hlavní mocnosti s právem veta a často spolu nesouhlasí. Představa akční protiteroristické jednotky? Šance je malá. Logicky, než se státy celého světa na něčem dohodnou… Pokud mají být účinné bojové akce, musí je dělat akční organizace, jako je například NATO,“ zmínil Mlejnek s tím, že akce proti Islámskému státu stále probíhá. „Není to tak, že by Evropa a svět jen pasivně zíraly na Islámský stát,“ dodal. Hampl k záměru prezidenta uvádí: „Jakkoli jsem pana prezidenta vychválil a chválím ho znovu, tak si myslím, že má jednu slabinu, a to dlouhodobě: velkou důvěru v nadnárodní byrokratické aparáty. V lepším případě by to skončilo rozkradením všech prostředků, v horším tak, že by mezinárodní jednotky začaly pomáhat Islámskému státu.  Dějiny nás učí, že mnohem účinnější jsou koalice nezávislých států, byť i třeba nesourodé“

Dějiny nás učí, že koalice nezávislých států, byť i třeba nesourodé, jsou účinnější než velké byrokratické aparáty

Hampl: Je to dobrý příměr, jen islám je hnutí, které je nebezpečnější než nacismus

Jak také vyplynulo z rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, který poskytl redakci před odjezdem na dvoutýdenní dovolenou, prezident Miloš Zeman vidí podobnost historických událostí s dneškem. „To je analogie toho, jak se západní svět probíral proti Hitlerovi“ a také Zeman uvedl: „Teď jsme tak někde mezi okupací Porýní a anšlusem.“ Podle Hampla je ale situace ještě horší: „Je to dobrý příměr, jen islám je hnutí, které je dramatičtěji nebezpečnější než nacismus, něco, co zasahuje biologickou podstatu člověka, nacismus byl jen zabíjecí ideologie. Invaze je mnohem dál, v řadě zemí už agresoři dokázali instalovat své jednotky, mají vliv na vlády, mají pod tlakem úřady. Je to horší, než říká pan prezident,“ uvedl Hampl. Politolog Mlejnek příměr naopak označil za nevhodný. Sám se totiž domnívá, že Západ rozhodně pasivní není a že vojenská operace proti Islámskému státu se uskutečňuje. „Lze uvažovat o tom, že by se údery zintenzivnily, ale pak nastává problém, že mohou být zasaženy civilní cíle, a to se pak použije k propagandě. Nelze k tomu přistupovat tak, že nejlepší bude obrovská palba a budou masivně lítat bomby,“ uvedl Mlejnek.

...v řadě zemí už agresoři dokázali instalovat své jednotky, mají vliv na vlády, mají pod tlakem úřady.

Mlejnek: Když říká, že tu islám nechce, pak hlava státu porušuje to, co je v ústavě

Dalším zajímavým momentem v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz byla nepřímá podpora prezidenta iniciativě Islám v ČR nechceme. „Já uznávám právo pana docenta Konvičky jako svobodného občana ČR vyjadřovat svůj názor, a to bez ohledu na to, zda s tímto názorem souhlasím nebo ne,“ zmínil prezident a dodal: „Já také nechci islám v České republice.“ Politolog Mlejnek k prezidentovu hodnocení uvádí: „Je to sporné z hlediska Ústavy ČR a Listiny práv a svobod, která dává každému občanovi právo na svobodu vyznání. Když říká, že tu islám nechce, pak hlava státu porušuje to, co je v ústavě, poštvává a podporuje nálady proti muslimům. Iniciativa IVČRN je problematická a jejich přístup k muslimům je za hranou,“ a zmínil svůj dojem, že se Zeman přiklání ke krajní pravici: „Byl opatrný, ale jeho výrok je jasně na podporu této iniciativy, která svými postoji a zaměřením představuje populistickou až krajní pravici. To se chce Miloš Zeman, který se celou dobu prezentoval jako levicový politik, stát na stará kolena fašistou?“ uvedl.

Hampl: Pan prezident to řekl hezky. Něco se hýbe a myslím si, že správným směrem

Další pochvalu a obdivná slova sklidila hlava státu za vyjádření k IVČRN od sociologa Hampla: „Pan prezident to řekl hezky a jeho slova dobře ukazují, že říká věci, tak jak jsou, a hledá poctivé stanovisko. Velmi se mi to líbilo,“ uvedl Hampl. „Pan docent Konvička je člověk, který dokáže oslovit spoustu lidí, je zjevné, že mu nejde o moc. Když se podíváte na něj a na současnou politickou scénu, na druhořadé úředníčky, kteří jsou v politice jen proto, aby přihrávali dotace kámošům… Rozdíl je viditelný pro stále početnější část populace. I lidé, kteří se velmi negativně dříve vyjadřovali k panu Konvičkovi, mění stanovisko. Něco se hýbe a myslím si, že správným směrem,“ dodal.

Mlejnek: Je to urážka politické reprezentace České republiky

V závěru rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prezident vzkázal politikům: „Aby si uvědomili, že jsou čeští politici s důrazem na adjektivum. Že nemají být loutky v jakémkoli vnějším zájmu a měli by si vzpomenout, jak dopadl Emanuel Moravec. To je docela drsný vzkaz, ne?“ Podle politologa Mlejnka zřejmě ano. „Nevím, proč prezentuje politiky jako nějaké zaprodance, nevím, co tím myslel. Že by tím chtěl říci, že jsme protektorát Američanů? To je ale nesmysl,“ uvažoval Mlejnek. „Je to urážka politické reprezentace České republiky. Není jasné, co tím myslí. Že by pomohlo, kdyby nás osvobodil Putin?“ položil řečnickou otázku.

Pan docent Konvička je člověk, který dokáže oslovit spoustu lidí a je zjevné, že mu nejde o moc.

Hampl: Že se jednou bude plivat na hroby lidí, kteří jsou dnes u moci ve vládě, je dost pravděpodobné

Hampl v kontextu prezidentova doporučení českou politickou scénu ostře setřel: „Chápu jeho vzkaz jako nadnesený. Pochybuji o tom, že se jednou budou současní politici popravovat za to, že byli kolaboranty. I když je pravda, že se současná garnitura chová podobně jako kolaboranti za války, ničí tuhle zemi, vědí to, jednají ve prospěch zahraničních sil,“ vysvětluje Hampl. „To, že se jednou bude plivat na hroby lidí, kteří jsou dnes u moci ve vládě, je ale dost pravděpodobné,“ dodal a srovnal dnešek s předválečným obdobím. „Je to srovnatelná situace, jako by v roce 1937 došla česká delegace za Hitlerem a požádala ho, aby obsadil tuto zemi,“ zmínil Hampl s odkazem na dobrovolné příjímání uprchlíků. „Vasil Biľak  a jeho zvací dopis teď vycházejí jako bezvýznamná záležitost. To, čeho se dopustila česká vláda, je mnohonásobně horší.“

Daniela Černá

Publikovaly Parlamentní listy 29. 6. 2015

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál