Nejhorší hlupák je nafoukaný hlupák

440 nebezpečných slov o elektronické komunikaci státu s občany

Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s vítězstvím pravdy a lásky nad českými buřiči

Elektronická komunikace občanů s úřady (neboli e-government) je podle všeho horkým tématem.  V posledních dvojích volbách to totiž bylo centrem volebního programu minimálně dvou významných stran, a věnovala se tomu řada dalších. Kolem snad ničeho nevyrostlo tolik nesmyslů (pomineme-li už příslovečných „dvanáct uprchlíků“). Je na místě připomenout, jak je tomu s e-governmentem doopravdy.

Opravdu bývaly časy, kdy lidé museli každou drobnost řešit papírově, obíhat desítky úřadů a bylo to neuvěřitelně náročné. Třeba výpis z trestního rejstříku, který vám dnes vystaví za 10 minut na každé poště, nebo ho získáte za dvě minuty přes internet, získání takového výpisu vám zabralo celý den. Člověk si musel vzít dovolenou, jet do Prahy a tam stál tak čtyři hodiny ve frontě.

Průlom provedl až ministr vnitra Ivan Langer. Můžeme mít spoustu výhrad proti jeho politickému působení, ale je fakt, že e-Government byl pro něj prioritou. Zavedl Czech Pointy a datové schránky. Když byly za jeho nástupce Peciny dotaženy Langerovy projekty, bylo možné vyřešit přes internet prakticky všechno. Když ne  přes internet, tak z nejbližší pošty. Měl jsem možnost to sledovat zblízka, pracoval jsem tehdy pro významného dodavatele technologií pro e-government. Byl to skutečně fascinující zlom.

Viděli jsme to ve zdravotnictví, kde stovky lékařů raději zavřou praxi než by přešli z papírových receptů na elektronické.

Jenže pak se objevila bariéra. Lidé nestojí o možnost komunikovat s úředníky přes internet. Jsou po generace zvyklí držet v ruce papír. Oprávněně nedůvěřují bezpečnosti internetu. Často potřebují radu konkrétního úředníka. A vůbec, jsou zvyklí a basta. Začalo tedy tiché přetahování. Občané se snaží zůstat u papírů. Úřady občas oznámí, že papíry jsou při řešení té nebo situace zakázány a občané se vztekají. Naposledy jsme to viděli ve zdravotnictví, kde stovky lékařů raději zavřou praxi než by přešli z papírových receptů na elektronické.

Celé je to vlastně normální. Až na to, že se v téhle situaci objeví politická strana, která začne tvrdit, že ty elektronické věci k dispozici nejsou. A že je to právě ta strana, jejíž ministr je zavedl! Přitom stačí pouhých pět minut brouzdání a zjistíte, že přes internet můžete prakticky všechno. Uživatelsky je to hodně pohodlné, bezpečnost vyšší než v bance, přístup funguje z každého zařízení. Přesto z toho ta strana udělá hlavní bod politického programu. Ale to není všechno. Najdou se statisíce lidí, kteří tomu uvěří a té straně dají hlas. Ani mezi nimi se nenajde nikdo, kdo by zkontroloval, že to celé je pitomost. Ale to pořád ještě není všechno! Tihle hlupáci, co volili ODS nebo Piráty, teď nosí nosíky pyšně nahoru a myslí si o sobě,  že jsou chytřejší než ostatní voliči, protože oni volili strany s nejlepším programem.

Opakuje se to znovu a znova. Čím víc arogance a nadutosti, tím hloupěji se lidé chovají. Platí to u voleb jako všude jinde .

PŘEČTETE SI TAKÉ:
380 NEBEZPEČNÝCH SLOV O POLITICE A ZDRAVÍ

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál