Proč se korporace nepostaví proti zelenému běsnění?

Otázka týdne z 20. září 2019

Byli jsme zvyklí, že korporace podporují nejrůznější zbytečné regulace. Jejich obrovské administrativní útvary si s nimi poradí bez problémů, zatímco pro malé firmy budou zničující. Tentokrát se ale situace posouvá, nová vlna zelených opatření už může být zničující i pro některé mamutí korporace. Korporace přitom disponují obrovskými finančními částkami. Velmi snadno by je mohly využít k ovlivnění médií a politiků. Proč se tak neděje?

Odpověď zná každý, kdo ví, jak to v takových organizacích chodí. Na začátku je heslo "z každé hrozby dokážeme udělat příležitost" (v různé obměně patří k základním sloganům každé korporace). Vzniknou desítky a stovky programů přizpůsobení, jsou jmenováni noví manažeři a koordinátoři, někdy i nový viceprezident, jsou najaty další konzultační firmy a přibráni další placení zástupci veřejnosti. Vnitřní neziskovky rozežerou korporaci stejně jako politické neziskovky stát.

jsou jmenováni noví manažeři a koordinátoři, někdy i nový viceprezident, jsou najaty další konzultační firmy... Vnitřní neziskovky rozežerou korporaci stejně jako politické neziskovky stát.

Proč se proti tomu nepostaví nejvyšší management? Odkazuji na Prolomení hradeb - moc nejvyšších manažerů je založena na schopnosti vyvažovat a manipulovat zájmy všech významných skupin. Proto jsou na nich závislí i vlastníci (pokud nějací vlastníci existují). Členové globálních managementů tedy pochopí, že nové záplavě nelze čelit, zvláště, když ji podporují média, neziskovky a státní byrokracie. Přizpůsobí se, což není těžké i proto, že ty nesmyslné politické regulace velmi často prosazují jejich rodinní příslušníci.

Nakonec to ani s tím ziskem nebude tak špatné. Regulace z trhu odstraní menší konkurenty, takže zákazníkům nezbyde než kupovat předražené korporátní produkty.  Nějaké peníze taky přidá stát. Ostatně, mnoho z těch manažerů bude beztak za pár let na pozicích zmocněnců OSN nebo Světové banky. O práci přijdou jen dělníci, kteří - na rozdíl od medvídků koala - nejsou roztomilí a nikomu na nich nezáleží.

Publikováno na serveru První zprávy.

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál