Sluníčka diskutují

660 nebezpečných slov o jedné běžné internetové debatě

Varování: Následující text obsahuje narativy, které vyvolávají v pražské a brněnské kavárně výbuchy vzteku

Sezóna cenzury a narušování debat opět vrcholí, takže se můžeme vrátit k zajímavému případu, který se odehrál v předvečer minulých voleb.

Na začátku byla docela banální situace. Řecké noviny Greek City Times vydaly krátký článek o tom, že na ostrově Lesbos byl umístěn betonový kříž na památku utonulých námořníků. Neziskovky si ale stěžovaly, že tento kříž je urážlivý pro příchozí migranty a poté byl kříž zlikvidován.

Při tom všem, co se dnes v Evropě děje, to není žádná průlomová informace. Když hoří katedrály nebo jsou zabíjeni lidé, je to nesrovnatelně významnější.  Napsal jsem tudíž jen krátký komentář:

Kříž na ostrově Lesbos byl odstraněn, protože "vzbuzoval negativní reakce neziskových organizací." Asi nepřekvapí, že na dobytém řeckém území už nerozhoduje tamní vláda, ale neziskovky. Ale až vám bude někdo vyprávět báchorky o tom, jak obětavě pomáhají... no hlavně hlídají, aby původní evropské obyvatelstvo nekladlo odpor a aby prosazování islámu šlo hladce.

Tuto zprávičku nasdílela místostarostka brněnské městské části Židenice Monika Doležalová. Toho si všimnul někdo z „kavárny“, a už se to rozjelo. Jako vždy, i tentokrát sluníčka útočila v hejnech.

Člověk ze staré školy by mohl naivně čekat, že se pokusí argumentovat. Že budou tvrdit , že se jedná o ojedinělý případ. Nebo dokonce, že ti přemýšlivější z nich uznají, že jsme opravdu narazili na problém.  Jenže kolektivně vymyté mozky fungují jinak.

Ve skutečnosti článek doslova používá slovo „aid organisations“ (organizace poskytující pomoc). Jan Valoušek úmyslně lhal a doufal, že další účastníci diskuze odkaz nerozkliknou.

Marie Jílková je o něco chytřejší. Připomíná (pravdivě), že ten kříž byl původně postaven na památku všem, kdo se tam utopili, a že není jasné, kdo jej vlastně odstranil. Bylo by to celkem rozumné doplnění debaty, jenže zde to působí, že se paní spíš snaží vytvořit atmosféru, že všechno je vylhané a že vůbec nemá cenu debatovat.

Ale pojďme dál.

Zcela jistě moderním církevním hodnotám, jako je ničení křížů. Ale aspoň to není přímá lež, ale hodnocení. I když zároveň dobrý pokus odvést pozornost od tématu a přejít do osobního napadání.

Tady jsme narazili na těžkou váhu.  Alexandra Alvarová není jedna z masy aktivistek, ale respektovaná funkcionářka KDU. Napsala knihu Průmysl lži, ve které přímo navázala na barokní líčení čarodějnických sabatů. Základem knihy je bujná fantazie a pocit, že když si lidé píšou na sociálních sítích, nejsou to ti skuteční lidé, ale Putinovi agenti chovaní v tzv. „trollích farmách.“  Tyto trollí farmy jsou popisovány stejně detailně jako čarodějnické praktiky ve spisech barokních „doktorů.“  Paní Alvarová ale nevysvětlila, kde se tedy berou lidé odmítající propagandu mocenských elit u voleb, když to jsou všechno jen masky trollů.

Zde se ale snaží vyvolat dojem, že v článku je napsáno něco jiného. Stejně jako kolega Valoušek,  i ona úmyslně a vědomě lže. Ne ve chvíli, kdy by byla zahnána argumentačně do kouta (což by bylo nesprávné, ale lidsky pochopitelné), ale jako standardní diskuzní postup. Skoro to vypadá, že nestydaté lhaní je pro paní Alvarovou běžné jako chleba.

A hned tu máme další bojovnici proti fake news.

Pak se připojují další, a vše se jen opakuje.

Jaký je z toho závěr? Že když diskutují normální lidé, snaží se něco zjistit. Případně se snaží jeden druhého přesvědčit o svém názoru. Když diskutují eurokomosomolci, není to proto, že by je něco zajímalo. Nemají ani žádný názor, který by chtěli prosadit. Prostě jim jenom vadí, že si lidé zjišťují informace a vadí jim, že lidé přemýšlí. Jejich mozky sešněrované stádní mentalitou jsou pobouřeny čímkoliv, co se vymyká seznamu povolených frází.

Narážíme tak na něco, co se tradičně označovalo za primitivní úpadkové myšlení. Jak by takoví lidé mohli vyřešit nějaký problém? Jak by mu mohli i třeba jenom porozumět?

Do anglického článku v Greek City Times se nejspíš nepodíval ani jeden z nich. Přesto se navzájem ujistí, že vědí, co se tam píše a že skuteční čtenáři jsou jen „náckové, co neumí anglicky.“

O což můžeme i opírat určitou naději.  Protože to ukazuje, jak obrovskou finanční, mocenskou a mediální superpřevahu potřebují k udržení svých pozic. A protože to naznačuje, jak rychle by mohl stávající mocenský systém zkolabovat.

Mimochodem, všimněte si té nadutosti. Do anglického článku v Greek City Times se nejspíš nepodíval ani jeden z nich. Přesto se navzájem ujistí, že vědí, co se tam píše a že skuteční čtenáři jsou jen „náckové, co neumí anglicky.“

Mimochodem, o pár měsíců později se na Lesbu našla parta dobrovolníků, která kříž opravila. Byli za to okamžitě zatčeni.  Článek je tady. A jaké je vyjádření zmíněných kolaborantů? Žádné. Kříž jim byl celou dobu u pr…. Šlo jim jen o to, aby ostatní nemohli diskutovat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
700 NEBEZPEČNÝCH SLOV O TENKÉ HRANICI MEZI ELITÁŘSKÝM A OBYČEJNOU HLOUPOSTÍ

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál