Krátké nohy lži v éře sociálních sítí

Dým se rozptýlil, různé skupiny se snaží zahladit stopy nebo je naopak vytvořit. Nadešel tedy čas shrnout, co se vlastně stalo v neděli na pražském Staroměstském náměstí, a co to znamená. Předesílám, že tentokrát jsem nebyl účastníkem událostí, a mám tudíž možnost je komentovat s určitým odstupem.  

Takže co se stalo.

Konvičkovci uspořádali zesměšňující parodii na Islámský stát. Jak to tak bývá, někdo se bavil a někomu to připadalo trapné. Představení bylo předem řádně ohlášeno, povoleno magistrátem a probíhalo pod relativně detailním dozorem Policie České republiky.

Divadlo urazilo několik multikulturalistů a několik muslimů. Je zvláštní, proč jim to tolik vadilo, když islámský stát nemá nic společného s islámem. Ale tomuhle pokrytectví se budeme věnovat jindy.

Magistrátní úřednice na základě stížností těchto uražených lidí předčasně ukončila vystoupení.  Ukončila by kulturní akci, kdyby uraženými byli třeba katolíci? To je otázka, kterou si rovněž můžeme nechat na jindy.

Divadlo urazilo několik multikulturalistů a několik muslimů. Je zvláštní, proč jim to tolik vadilo, když islámský stát nemá nic společného s islámem.

Potom se ale multikulturním aktivistům povedl majstrštyk. Dostali na iDnes zprávu o tom, že na Staroměstském náměstí měla údajně vypuknout paniku a mělo dojít k řadě zranění. Protože bylo nedělní odpoledne a v redakcích seděla jen nutná služba, další média neměla čas ověřovat fakta a zprávu okamžitě převzala. Zpoždění u materiálu tohoto typu je totiž mediálně smrtící. Čtenář něco najde na iDnes, okamžitě otevře i váš server, a když tam zprávu nenajde, čtenost rychle klesá. Samozřejmě  to byl od samého začátku naprostý výmysl, k žádnému leknutí nedošlo, natož k panice.

Kdyby se totéž odehrálo před 10 lety, vše by tím skončilo. Veškeré noviny by se shodly, disentní hlasy by byly odkázány mezi „příznivce konspiračních teorií“, učebnice dějepisu by převzaly informace z dobového tisku a nikdo nikdy by se nedozvěděl pravdu.

Jenže žijeme v době sociálních sítí, takže téměř okamžitě bylo k dispozici dostatek videozáznamů skutečného průběhu událostí. Statisíce lidí viděly, že se hrálo divadlo, někdo se bavil, někdo vše ignoroval, ale rozhodně se nedá mluvit o strachu, natož dokonce panice.

Ani iDnes se nakonec nemohla vyhnout zveřejnění videa. Server v tichosti stáhl původní text, kde se psalo o zraněných, ale pořád trval na údajné panice. Jenže v kombinaci s videozáznamem to jednoduše nebylo uvěřitelné.  Když tedy v neděli večer vyšla další verze článku, nebyl mezi čtenářskými ohlasy ani jediný (!), který by redakční verzi věřil.

Ale to není jediná „nepříjemnost.“ Stejně důležité je to, co chybí. Pokud by v centru Prahy opravdu vypukla panika, měly by z toho existovat fotografie, tweety, facebookové zápisy vyděšených lidí. A ono nic! Dodávat takové zápisy se zpětným datem bude obtížné nebo nemožné.

Magistrátní úřednice na základě stížností těchto uražených lidí předčasně ukončila vystoupení.  Ukončila by kulturní akci, kdyby uraženými byli třeba katolíci?

Situace lhářů se poněkud zlepšila v pondělí odpoledne, kdy bylo publikováno několikasekundové video údajného panického útěku. Sehráno děsivě amatérsky, navíc natočeno v restauraci dost vzdálené od místa produkce (nikdo bližší se nepotřeboval zviditelnit), nicméně některým médiím to umožnilo zachovat tvář a tvrdit, že informace byla vlastně svým způsobem správná.

Společnost je rozdělena na dvě skupiny a nejspíš to už tak zůstane. Jedni tvrdí, že k panice došlo, druzí nikoliv. Rozdělení prochází – nepřekvapivě – podle předchozího politického přesvědčení. Jako tradičně platí i to, že nedostatek faktického materiálu je vynahrazován hysterickými výlevy, vyhrůžkami úředníkům apod.  Zdá se, že obě skupiny jsou poměrně malé – většině obyvatel je to jedno. Do této třetí hlavní skupiny můžeme řadit i světová média, která zprávu zařazují do rubrik typu „veverky na vodních lyžích a jiné zvláštnosti.“ Tam není zapotřebí ověřovat pravdivost, protože je to bezvýznamné.

Martin Konvička dostal nečekanou publicitu, média tisíce shlédnutí, exhibicionisté z pražské kavárny možnost se předvést…všichni vlastně mohou být spokojeni. Nicméně poražení existují. Jedním z nich je předseda ODS Petr Fiala, který předvedl extrémně zbabělou a konjukturalistickou reakci. Zesměšnil sebe i svou politickou stranu. To Krnáčová se už více ztrapnit nemůže a Andrej Babiš byl natolik chytrý, aby neměl názor.

To Krnáčová se už více ztrapnit nemůže a Andrej Babiš byl natolik chytrý, aby neměl názor.

Dalšími poraženými jsou vládou placení bezpečnostní analytici, kteří si obvykle budují reputaci tak, že na obrazovce televize říkají přesně to, co chtějí redaktoři slyšet a televize jim za odměnu poskytuje kredit expertů. Tentokrát se nechali natlačit do toho, aby řekli, že Konvička mohl inspirovat teroristy. Takže teroristé budou jezdit po Praze na velbloudu, nechají si zbraně zkontrolovat od Policie ČR a budou hrát divadlo v centru Prahy. Někoho asi čeká pár týdnů chození kanály.  Ale je to určitě lepší, než aby lži procházely bez problémů.

Doplnění: Čas plyne, vychází další dokumenty a skutečně se zdá, že v restauraci Kotleta se cosi odehrálo. Je dost možné, že se tam vyskytlo pár lidí, kteří buď panice propadli nebo to aspoň předstírali. Co ji vyvolalo, do jaké míry to souviselo s produkcí na Staroměstském náměstí. Vzhledem k tomu, že sám nejsem schopen situaci posoudit, uvádím vyjádření Richarda Permana:

To že provokátéři z řad sluníčkářů využili vnitřní zahrádku restaurace Kotleta mě podle druhého zveřejněného videa připadá dost pravděpodobné. Už jenom proto, že zvedající se a běžící "turisti" nemají nic co by turisty alespoň vzdáleně připomínalo. Ovšem jsem naprosto přesvědčen, že majitel restaurace Tomáš Ságl nemá s touto vyprovokovanou akcí nic společného. Znám ho a vím, že by k podobné akci ve své restauraci nikdy nedal souhlas. Přál bych si aby na stánkách IMK nebyl tento člověk bezdůvodně napadán a urážen. Děkuji Richard Perman

 

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál