V souvislosti s hlasováním o odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru Sněmovny upozorňujete na svůj text o zločinecké kartelizaci české politiky. „Jde o to, že několik politických stran prosazuje stejný program, všechny jsou propojeny sítí vztahů a jednají v takové shodě, jakoby se fakticky jednalo o jeden subjekt. Pokud se takovému kartelu podaří ovládnout pole, fakticky tak končí demokracie – voliči mají na vybranou pouze mezi různými členy kartelu.
Mnoho lidí v České republice bylo výsledkem voleb v Praze šokováno. Něco takového bychom čekali spíš od Los Angeles, radikálních čtvrtí Berlína nebo jiných míst plných feťáků, transvestitů a všelijakých podivínů – kam byste možná s chutí jeli na divoký večerek, ale kde by jen málokdo chtěl bydlet.
ROZHOVOR Měli bychom skoncovat s evropským humanismem posledních desetiletí. Je mrtev. „Zemřel ve chvíli, kdy byl umožněn vznik islámských komunit v evropských městech,“ varuje sociolog Petr Hampl, který ostře kritizuje policii za nulovou reakci při napadení číšníka v Praze. Podle něj policie doufala, že se pachatelům podaří odletět do zahraničí, a státní zástupce nyní nejspíš čeká na uklidnění veřejného mínění, aby je mohl nechat v tichosti propustit s nějakým napomenutím.
Dým se rozptýlil, různé skupiny se snaží zahladit stopy nebo je naopak vytvořit. Nadešel tedy čas shrnout, co se vlastně stalo v neděli na pražském Staroměstském náměstí, a co to znamená. Předesílám, že tentokrát jsem nebyl účastníkem událostí, a mám tudíž možnost je komentovat s určitým odstupem.
Pražský primátor to nemá snadné. Když se pokusí nahradit vedení dopravního podniku lidmi, kterým důvěřuje, je vláčen v tisku za to, že údajně protěžuje své kamarády.
A když nechá manažery na jejich místech, ti dříve či později prosadí nějaký nesmyslný projekt za peníze daňových poplatníků. Primátor má opět problém, protože nese odpovědnost za chybnou investici. Jako je tomu v případě Open Card.