Lidem se stýská po dobách, kdy svět byl ještě v pořádku

Ve státech východní a střední Evropy, Česko nevyjímaje, vypukl skandál. Aktivistům se nelíbí, že firma Adidas prodává kolekci se sovětskou symbolikou. Co si o tom myslíte?

Myslím, že je přehnané mluvit o skandálu. Třeba v České republice naprostá většina lidí vůbec nezaznamenala, že nějaký spor probíhá. Jednalo se o akci velmi omezené skupiny aktivistů.

Naopak je pochopitelné, že sovětské symboly vyvolávají velmi bouřlivé reakce v Pobaltí. Tamní kultura je jiná a lidé tam mají za sebou jinou historickou zkušenost. Zdá se, že korporace nejsou ochotny akceptovat, že lidé v každé zemi smýšlí jinak a cítí jinak. A že korporace pořád ještě doufají, že lidi prostě převychovají, případně podpoří jejich nahrazení nějakým poslušnějším etnikem.

Konec konců, i českým zákazníkům se podobně necitlivého zacházení ze strany nadnárodních korporací občas dostává. Stačí připomenout skandály společnosti Lidl.

...korporace nejsou ochotny akceptovat, že lidé v každé zemi smýšlí jinak a cítí jinak.

Proč je sovětská symbolika tak módní? Je to provokace? Nebo hravost s exotickými symboly?

O provokaci či hravost může jít v omezených případech, které navazují třeba na nacistické symboly na erotických kostýmech. Nicméně v širší veřejnosti jde o něco jiného.

Naše desetiletí je politicky korektní, což v důsledku znamená, že je vyprázdněné, bez myšlenek, ideálů, tradic a přesvědčení. Lidem se stýká po dobách, kdy "svět byl v pořádku", kdy muži měli mužské vlastnosti, ženy ženské vlastnosti, rodina a práce byla v úctě, poctivé řemeslo se cenilo a každý byl veden k hrdosti na svůj národ. Když se dnes uchylují k retro věcem, jde o tuto vzpomínku na staré časy. Dokonce i multikulturní aktivisté po těch starých předmětech rádi sahají, protože sami cítí, že jimi prosazovaná verze světa je prázdná a ubohá.

V České republice téměř nenajdete sovětskou symboliku, ale setkáte se třeba se starými reprezentačními dresy s logy komunistického státu. Ale nejde o ten komunismus. Rusové nechtějí zpět Gulag a Češi nechtějí zpět státní plánovací komisi. Jde o přirozený svět, ve kterém vyrůstali a ve kterém se žilo o tolik lépe než v dnešním světě 36 pohlaví a fašistických neziskovek pokoušejících se získat absolutní kontrolu nad soukromím občanů.

...ve kterém se žilo o tolik lépe než v dnešním světě 36 pohlaví a fašistických neziskovek pokoušejících se získat absolutní kontrolu nad soukromím občanů.

V Česku se také koketuje se starými symboly a dokonce značkami. Proč aktivisté nepožadují zakázat botasky nebo kofolu?

Neříkejte to dvakrát! Není vyloučeno, že je něco takového napadne. Nezapomínejte, že ti aktivisté potřebují neustále vykazovat činnost a čerpat nové granty.

Myslíte, že by mělo být zákonem zakázána propagace Sovětského svazu, jak to mají v Pobaltí?

Zákazy mají být přijímány pouze tam, kde hrozí velké akutní nebezpečí. Nemyslím si, že v České republice hrozilo obnovení Sovětského svazu.

Ptala se Alena Rajská.

Publikováno 14. května 2018 na serveru Sputnik.

 

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál