Politický režim se vyčerpal, potřebujeme zásadní změnu

ROZHOVOR „Zatímco v českých zemích se debatuje o nové vládě, na evropské úrovni probíhá rychlé schvalování nového opatření, které umožní Evropské komisi naplnit české země islámskými radikály bez jakýchkoliv kvót. Kolonista získá evropský azyl a příslib pravidelných dávek vyplácených EU, což bude podmíněno tím, že se usadí v zemi, kterou EU určí. Nebudou se tedy schvalovat žádné nové kvóty, nebudou zveřejňována žádná čísla, média budou opakovat mantru o tom, že tu žádní imigranti nejsou,“ varuje sociolog Petr Hampl.

Cítíte spokojenost s výsledkem sněmovních voleb? Co vás překvapilo, co vás potěšilo, co vás zklamalo? Zvolil národ „moudře“?

Opět se potvrdilo, že lid rozhoduje moudřeji než elity. Je naprosto jasné, že české země potřebují hlubokou systémovou změnu. Nestačí vyměnit politiky nebo politické strany, potřebujeme jinou ústavu, jiný politický systém, dokonce i jiný ekonomický systém. Je logické, že lidé přisátí na státní a korporátní rozpočty se ho snaží udržet, ale pro naprostou většinu obyvatel začíná být současný režim neúnosný.

Vnímám určité zklamání, že změna nepostupuje dost rychle. V knize, kterou jsem před pár dny dokončil, ukazuji, že v této fázi jsou elity pořád ještě příliš silné. Pořád ještě dokáží zabránit systémové změně. Není možné je porazit ve volbách ani občanskou neposlušností, ani povstáním, ani jinak. Přibývá ale náznaků toho, že vládnoucí elita se vnitřně rozpadá a její síla slábne. Konec konců, zmíněné volby jsou nejlepší ilustrací. Po několika letech masivní propagandy v médiích, vymývání mozků ve školách a cenzurování nesouhlasných názorů se nepodařilo přimět ani čtvrtinu oprávněných voličů, aby přišli k volbám a dali hlas tradičním stranám. Debakl dosavadní politiky, debakl médií.

Renoir

Je možné označovat dosavadní režim za neúnosný? Ekonomika přece roste, i platy se trochu zvedají...

Zatímco v českých zemích se debatuje o nové vládě, na evropské úrovni probíhá rychlé schvalování nového opatření, které umožní Evropské komisi naplnit české země islámskými radikály bez jakýchkoliv kvót. Kolonista získá evropský azyl a příslib pravidelných dávek vyplácených EU, což bude podmíněno tím, že se usadí v zemi, kterou EU určí. Nebudou se tedy schvalovat žádné nové kvóty, nebudou zveřejňována žádná čísla, média budou opakovat mantru o tom, že tu žádní imigranti nejsou. Připomínám, že ve Velké Británii, Francii, Švédsku a dalších zemích budou muslimové ve většině už během jediné generace. České země se můžou dostat do stejné situace během pár let.

Jsme na to zoufale nepřipravení. Dokážete si představit současné politiky, jak nechávají stavět ploty na hranicích a brání ve vstupu takzvaným uprchlíkům? Vždyť dnešní systém není schopen ani vyžadovat, aby muslimové, kteří už u nás žijí, dodržovali běžné zákony. Prochází jim i takové záležitosti jako zhanobení pravoslavného kostela, soch na Karlově mostě, znásilnění zdravotní sestry, zavádění paralelního právního systému či výzvy k zabíjení Židů.

Muslimům prochází i takové záležitosti jako zhanobení pravoslavného kostela, soch na Karlově mostě, znásilnění zdravotní sestry, zavádění paralelního právního systému či výzvy k zabíjení Židů.

Ale imigrace je jen vrchol škod, které současný politický systém působí. České podniky kolabují a jsou nahrazovány korporátními montovnami, zhoršuje se úroveň školství, záplava stále nových zákazů a byrokratických nařízení brání normálně žít a podnikat, politické neziskovky jsou stále drzejší, svoboda projevu je stále více oklešťována. Některé politické strany to kritizují, ale žádná v podstatě neví, co s tím. To všechno ukazuje, že je nejvyšší čas na změnu.

To zní až katastroficky.

V naší části světa je normální, že se každých pár desítek let mění politický režim. 1812, 1848, 1867, 1918, 1938, 1945, 1948, 1956, 1969, 1989, 2004. Není třeba z toho dělat drama. Dosavadní režim se vyčerpal. Čím dříve bude vyměněn, tím lépe.

Jistým překvapením – i když někteří jako Jaroslav Bašta to předvídali – byl propadák ČSSD pod 10 procent téměř k hranici volitelnosti… Kde vidíte příčinu toho, že Babiš udělil ČSSD až takový výprask?

ČSSD byla v unikátní situaci tím, že ji u moci udržovaly dělnické hlasy, a přitom vedla politiku ve prospěch městských intelektuálů, extrémně nepřátelskou právě vůči dělnicko-řemeslnické třídě. Bylo jen otázkou času, kdy to praskne. Přitom zbývající voliči jsou pořád ta dělnicko-řemeslnická třída. Pokud v ČSSD neproběhne naprosto radikální změna orientace, příště nepřekročí pětiprocentní hranici.

Pokud v ČSSD neproběhne naprosto radikální změna orientace, příště nepřekročí pětiprocentní hranici.

 Je u nás ohrožena demokracie uspěchem Babiše a Okamury?

Jsou ohroženy určité procedury. Jenže ty procedury stejně nechránily svobodu občanů, k čemu je tedy udržovat?

Mnozí jsou zklamaní, že lidé volili ANO navzdory Čapímu hnízdu a dalším kauzám Andreje Babiše i navzdory oživenému podezření ze spolupráce s StB...

Lidé volili Babiše, protože doufali, že dokáže zlikvidovat předchozí politický systém. Kdyby měli na výběr mezi ním a nějakou skvělou bezúhonnou osobností, asi by nevybrali Babiše. Jenže ta ideální osobnost se neobjevila.

Objevily se také stížnosti, že lidé s nízkým příjmem a vzděláním přehlasovali ty vzdělanější. Co vy na to?

Ano, to se stalo. A je to tak správně. Bohatí sledují svoje zájmy, chudí sledují svoje zájmy. Vzdělaní sledují svoje zájmy, nevzdělaní sledují svoje zájmy. Proč by měl být systém vytvářen na míru vzdělaným a bohatým?

Vzdělaní sledují svoje zájmy, nevzdělaní sledují svoje zájmy. Proč by měl být systém vytvářen na míru vzdělaným a bohatým?

Jak vysvětlit úspěch Okamury? Média mu nepřála... 

SPD předvedla jen malou část svého potenciálu. Její síla je v tisících aktivistů v obcích. Ve středních Čechách, ale i třeba v malých šumavských vískách, všude najdete viset plakáty s Okamurou. Statisíce lidí sdílí Okamuru na sociálních sítích. Něco podobného nemá žádná jiná politická strana. Přitom v SPD leží tisíce přihlášek, které nebyl čas vyřídit, a další lidé mají chuť vstoupit. 

Myslím, že Andrej Babiš si dobře uvědomuje, že mu vyrůstá soupeř daleko silnější než všechny „tradiční“ strany dohromady. Proto se snaží udržet na Okamurovi nálepku extremisty. Ale nebude to snadné, už proto, že AfD a další sesterské strany SPD se v českém prostředí těší velmi slušné pověsti.

Jak hodnotíte ODS? Václav Klaus ml. v rozporu s oficiálním stanoviskem strany říká, že nic moc…

ODS udělala takový výsledek, který umožní udržet poslanecká místa a pokračovat v kšeftování. Jiné ambice ODS nemá. Ostatně, podívejte se, jak vypadají současná politická jednání. Tomio Okamura agresivně tlačí klíčové body programu – referendum a zákaz islámu. Petr Fiala naproti tomu netlačí vůbec nic, docela jednoduše proto, že nemá žádnou představu, co by měl vlastně prosazovat. Ta strana už dávno nemá žádný program a žádnou ideologii, stal se z ní čistě podnikatelský projekt. Ale vypadá to, že ti, kdo v ODS rozhodují, jsou s tím spokojeni.
 
Co říkáte mimochodem úpěchu Klause ml.? Neroste Petru Fialovi vyzyvatel? Někdo, kdo by ODS posunul dále od kavárny?

Jsem na rozpacích, jestli výsledek Klause mladšího označovat za úspěch. Když uvážíme, že posledních několik let vedl permanentní volební kampaň a byl mediálně nejprotěžovanějším politikem v zemi, není 20 000 hlasů až tak skvělý výsledek.

Nicméně je to výsledek dostatečný k tomu, aby se špičky ODS začaly mladšího Klause bát. Vedení ODS udělá všechno, aby mladý Klaus nedostal příležitost vyniknout. Navíc zafunguje přirozený politický cyklus spočívající v tom, že před volbami ukazujete populární osobnosti, po volbách to převezmou bafuňáři. Ani v ODS tomu nebude jinak. 

Co komunisti? Není to jejich poslední volební období? A neutrpěli debakl kvůli tomu, že už se stali součástí establishmentu? Mají šanci na obrodu?  Podobně jako u ČSSD je to delší proces, před kterým varoval Josef Skála…

Obávám se, že komunistická strana propásla příležitost ke změně. Kdyby se před pár lety transformovali na vlasteneckou stranu, mohli mít 30 procent místo ANO. Teď už taková transformace nemá význam, členové už jsou příliš staří, peněz ubývá… Za pár let KSČM docela přirozeně zmizí.

Obávám se, že komunistická strana propásla příležitost ke změně. Kdyby se před pár lety transformovali na vlasteneckou stranu, mohli mít 30 procent místo ANO.
 

Pak tu máme lidovce, STAN, TOP 09, kteří poměrně těsně prolezli do Sněmovny… Lze říci, že třeba Piráti hodně „vykradli elektorát“ TOP 09, kdy mladí lidé dříve volili „Karla s čírem“?

Tím se dostáváme k další přelomové změně, a sice totálnímu debaklu pravdolásky. Všechny havlistické strany byly smeteny. Jejich voliče opravdu převzali do značné míry Piráti, ale Piráty nelze označovat za pravdoláskovou stranu. Je to čistě marketingový projekt cílený na voliče, co nechtějí moc přemýšlet a stačí jim nějaké jednoduché heslo.
 
A nejsou tyto volby také poslední pro TOP 09? Kníže už asi do dalších voleb nepůjde… Nebo topku zachrání Jiří Pospíšil?

Projekt TOP 09 skončil. Voliče převzali převážně Piráti a finanční skupiny, které je podporovaly, přesměrují svou podporu částečně k Pirátům a částečně do úplně nových projektů. Když neexistuje žádná sociální skupina, která by vás potenciálně mohla podporovat, nepomůže změna leadera.

Jaký dopad budou mít tyto volby na volby prezidentské?

Všichni teď ví, že kavárna nemá proti Zemanovi šanci, a všichni ví, že peníze a úsilí vložené do Drahošovy a Horáčkovy kampaně jsou předem ztracené.

Vládu sestavuje Andrej Babiš, ale dopadne to bůhvíjak. ODS ho tvrdě odmítla, KDU-ČSL spíše nechce, ČSSD se bojí, TOP 09 a STAN zásadně s Babišem nechtějí... Do vlády se naopak těší Tomio Okamura, komunisté úplně nevědí. Nyní Babiš mluví o menšinové vládě doplněné o experty. Pozorovatelé hádají, že by ho Zeman mohl nechat vládnout i bez důvěry. Jaké řešení si přejete a jaké je reálné?

Andrej Babiš bude vládnout v každém případě. V každém případě bude vládnout tak, že do Agrofertu budou proudit další miliardy. Pokud se bude opírat o SPD a KSČM, bude nucen uskutečnit aspoň část vlasteneckého programu, řešit bezpečnost, islamizaci a tak dále. Bude to dělat nerad, ale podřídí se. Nebude to ideální, ale bude to o něco málo lepší než Sobotkova vláda.

Všichni teď ví, že kavárna nemá proti Zemanovi šanci, a všichni ví, že peníze a úsilí vložené do Drahošovy a Horáčkovy kampaně jsou předem ztracené.

Pokud se bude opírat o ODS, ČSSD, KDU, Piráty, Starosty a tak dále, pak to bude znamenat všechnu tu špínu, která k nám dnes přichází ze Západu – extrémně pojatá práva sexuálních menšin, podpora korporací na úkor českých firem, multikulturalismus, islamizace, soudní procesy s lidmi, co nejsou dost politicky korektní a podobně.

Pochopitelně bych si přál, aby převládla ta první varianta. Zda to bude mít formu koalice nebo menšinové vlády, to už je technický detail.

Ptal se Lukáš Petřík.

Publikováno na www.parlamentnilisty.cz dne 1. listopadu 2017

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál