Věda

Politici, komentátoři, novináři a další experti ztrácejí důvěru příslušníků nižších tříd. Pro stále více lidí to už nejsou průvodci složitým světem, ale zlovolní lháři, kteří své vědění používají jako zbraň proti těm dole. Jenže tato rostoucí nedůvěra (dle mého soudu zcela oprávněná) začíná zasahovat i empirickou vědu jako celek.

Více

V moderním evropském myšlení jednoznačně převládlo stanovisko, že je chybou hledat za ději a událostmi něčí vůli. Racionalita spočívá, mimo jiné, v hledání anonymních zákonitostí. Tento přístup nejprve ovládl zkoumání přírody – byly formulovány Newtonovy zákony, Ohmův zákon, zákon zachování energie a tisíce dalších. Postoupilo to až tak daleko, že kdyby někdo tvrdil, že předávání energie je řízeno vůlí nějaké bytosti, zesměšnil by se.

Více

Otázka týdne z 18. září 2020

Čtu Vondrušku, Hampla i Konvu roky. Roky jsem měla za to, že máme hodně podobný světonázor. Teď tedy, přes vás všechny, velké prozření. Nevidíte, že jde o velice chytrou manipulaci, nebo nechcete vidět?,“ napsala mi jedna čtenářka.

Nejde jen o jednu epidemii (nebo falešnou epidemii). Tam teď můžeme mít různé názory, ale do Vánoc bude jasno.

Více

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál
Přihlásit se k odběru RSS - Věda