Epidemie

Otázka týdne ze 4. prosince

Sousední Maďarsko se připravuje na masové očkování, aniž by to mezi tamní veřejností budilo jakýkoliv odpor. I současná opatření přijímají Madaři s pochopením, přestože trvají mnohem déle než u nás.

Situace v České republice je úplně jiná. Když pátráme po příčinách tak radikálního rozdílu v chování i náladě na veřejnosti, opakovaně narážíme na tvrzení o údajném vlivu Ruska. Nikdo z nás nevidí do tajných kremelských plánů (kromě Michala Koudelky, Ondřeje Kundry a Pavla Novotného), nicméně dokážeme odhadnout, jestli by to bylo v ruském zájmu.

Více

Otázka týdne z 30. října 2020

Více

„Vyměnit některé lidi. Začít říkat celou pravdu. A přijít s dlouhodobým plánem. Co bude vlastně dál? Čeká nás v dubnu další domácí vězení, a potom další a další? Tuší to vůbec Andrej Babiš? Teď působí dojmem, že nevidí dále než týden dopředu,“ přidává svůj pohled k aktuálním událostem sociolog Petr Hampl. Vláda si vybírá mezi životy a ekonomikou, ale podle Hampla takový výběr není možný, protože jedno souvisí s druhým. Buď zachráníme obojí, nebo ani jedno. Premiér Andrej Babiš má přes všechny problémy však stále šanci vypadat nakonec jako ten, kdo vyhrál válku.

Více

Otázka týdne z 23. října

Přibývá mrtvých, plní se jednotky intenzivní péče a narůstá nervozita. Ze situace je viněna vláda, ale přibývá i sporů mezi lidmi. Jedni viní druhé z bezohlednosti. Skutečně občas slyšíme, že bude lepší, když ti starší konečně vymřou nebo „jenom“, že záchrana životů není důležitá. I když to není převládající názor, plní to veřejný prostor a otravuje atmosféru.

Více

Otázka týdne z 16. října 2020

Jsme zvyklí předpokládat, že když k nám z obrazovky či novinové stránky promlouvá vědec, že nám sděluje ty stejné závěry jako ve výzkumném projektu. Že nám to pouze překládá do našeho jazyka, abychom to pochopili.

To je naivní. Ve skutečnosti je tomu často tak, že populární vědci říkají z obrazovek opačné závěry, než jaké vyplývají ze skutečných výzkumů.

Více

V moderním evropském myšlení jednoznačně převládlo stanovisko, že je chybou hledat za ději a událostmi něčí vůli. Racionalita spočívá, mimo jiné, v hledání anonymních zákonitostí. Tento přístup nejprve ovládl zkoumání přírody – byly formulovány Newtonovy zákony, Ohmův zákon, zákon zachování energie a tisíce dalších. Postoupilo to až tak daleko, že kdyby někdo tvrdil, že předávání energie je řízeno vůlí nějaké bytosti, zesměšnil by se.

Více

Vím, že si nenecháte politickou korektností diktovat, s kým se smíte bavit a pro koho přednášet. V minulosti jste přednášel kupříkladu i pro DSSS. Existují v tomto ohledu pro vás nějaké limity?

Držím se zásady formulované Karlem R. Popperem, že soupeřit mají myšlenky, nikoliv lidé. Některé myšlenky jsou natolik nepřijatelné, že mají být z veřejného prostoru vytlačeny, ale to nikdy nesmí platit o lidech. Jakmile se téhle zásady přestaneme držet, jsme na cestě k vyhlazovacím táborům.

Více

Tlučhubové

Více

Otázka týdne z 25. září

"Dostávám otázku, co bych teď dělal jako premiér. Odpověď někoho rozčiluje, jenže je pravdivá: nikdy bych se do této situace nedostal. Ptejte se člověka, jak by hasil požár, který vznikl proto, že si hrál se sirkami. Jenže on by si se sirkami nikdy nehrál", prohlásil nedávno šéf ODS Petr Fiala.

Více

Otázka týdne z 18. září 2020

Čtu Vondrušku, Hampla i Konvu roky. Roky jsem měla za to, že máme hodně podobný světonázor. Teď tedy, přes vás všechny, velké prozření. Nevidíte, že jde o velice chytrou manipulaci, nebo nechcete vidět?,“ napsala mi jedna čtenářka.

Nejde jen o jednu epidemii (nebo falešnou epidemii). Tam teď můžeme mít různé názory, ale do Vánoc bude jasno.

Více

Stránky

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál
Přihlásit se k odběru RSS - Epidemie