REPORTÁŽ Nejen o Evropské unii či případném odchodu Británie z EU, ale také o migrantské krizi, chybných rozhodnutích Angely Merkelové i budoucnosti civilizace se hovořilo na besedě Úsvitu – Národní koalice a Bloku proti islámu, který uspořádal v Berouně setkání s občany, na které dorazil ekonom Pavel Kohout a sociolog Petr Hampl. Necelá padesátka lidí středního věku se zúčastnila živé diskuse a celý večer trval téměř dvě a půl hodiny.
Když jsem ještě vedl diskuze s členy Strany svobodných občanů, tvrdili mi, že pokud bychom omezili šíření islámu, ohrozili bychom tím občanské svobody.
Oponoval jsem, že je to naopak. Pokud tady budeme islám tolerovat, začne se naše státní správa chovat despoticky a začne likvidovat občanské svobody.
ROZHOVOR „Fico zůstává reálně držitelem moci,“ reaguje na výsledky voleb na Slovensku sociolog Petr Hampl. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kromě komentáře k rozložení politických sil Slovenska předestřel vizi, podle které dnes končí nejen Evropská unie, ale i parlamentní demokracie v dosavadní podobě. „Buď se k moci dostanou jiné skupiny a systém se posune více k nacionalistickým režimům a k přímé demokracii, to je první možnost. Druhá možnost je, že se vše posune k islamizaci,“ předpokládá sociolog.
Debata o uprchlické krizi ukazuje, jak brutálně se v posledních týdnech a měsících posunuje ochota veřejného prostoru akceptovat dříve neakceptovatelné. Možná nejsme daleko od okamžiku, kdy se atmosféra v naší společnosti přiblíží tomu, co zde bylo před první světovou válkou. Jen židovské nepřátele a uprchlíky jako zdroj všeho zla nahradí muslimové.
Před několika měsíci rozeslal japonský ministr školství Hakubun Šimonura 28 univerzitám dopisy, v nichž je zdvořile požádal, aby přestaly s vyučováním humanitních oborů, jako jsou sociologie, psychologie, politologie, religionistika a další. To znamená, že již v roce 2016 nebudou přijati noví studenti. Univerzita, která se nepodřídí, nemůže nadále počítat se státním financováním.
Souhlasíte s názorem, že despekt a vulgární chování teenagerů k učitelům jim dnes komplikuje práci ve školách? A co je podle vás příčinou? Pomohly by lepší výukové programy?
Nemá smysl vymýšlet sofistikované výukové programy, pokud žáci nejsou ochotni spolupracovat.