Byl již nacionalismus překonán? V následujícím textu se pokusím ukázat, že tomu tak rozhodně není. A že by rozhodně nebyl žádný důvod se z něčeho takového radovat. V druhé části se pak zaměřím na specifickou situaci České republiky, kde fakticky působí tři konkurenční nacionalismy.
Minulé zamyšlení se týkalo byrokracie. Nesmyslných zákazů a příkazů, které lidem ztrpčují život a brání jim rozumně žít, pracovat, podnikat, starat se o své rodiny a všechno ostatní. Ale byrokracie má ještě jeden děsivý rys. Hannah Arendtová jej kdysi nazvala banalitou zla. Lidé dělají svou práci a stávají se kolečkem v soukolí, na jehož konci je někdy vyrobený automobil (což je skvělé), jindy zbytečná vyhláška (což je špatné), ale taky třeba vyhlazovací tábor s plynovými komorami.
Historická paměť o druhé světové válce začíná trpět Alzheimerem. „Vytváří se obraz, podle kterého bylo hlavními událostmi druhé světové války to, že Češi brutálně ubližovali Němcům a Rusové zase brutálně ubližovali Čechům,“ říká v rozhovoru pro Sputnik známý český sociolog Petr Hampl.
POLITOLOGOVÉ Jedni aktivity Martina Konvičky a celé iniciativy Islám v ČR nechceme zatracují. Tvrdí, že jde o paušalistické štvaní proti islámu na hraně zákona. Jiní na aktivitách Konvičky naopak nevidí nic špatného. Přinášíme pohledy odborníků, kteří ukazují dvě pravdy o člověku, jenž nedávno uspořádal demonstraci proti islámu v Praze.