Generace

450 nebezpečných slov o schopnosti myslet

Jak se liší novinář od propagandisty? Mimo jiné zvědavostí. Novinář vidí nové téma, zajímá je a je opravdu zvědavý, jak to vlastně je. Věnuje čas tomu, aby to zjistil, a když má jasněji, rozdělí se o svá zjištění se čtenáři. Poctivý novinář pochopitelně nemá chuť psát o něčem, co už je známo.

Více

300 nebezpečných slov o tom, co změnila epidemie

Ve třech velkých zemí Evropské unie padlo rozhodnutí, že odepřít lékařskou péči lidem nad určitý věk a nechat je zemřít, je přijatelné rozhodnutí. V dalších zemích padne podobné rozhodnutí v nejbližší době. A je představitelné, že takový princip bude přijat na úrovni celé EU.

Více

Margareta Meadová je nejslavnější antropoložkou všech dob.  Na konci 60. let se stala mediální hvězdou a všeobecně respektovanou intelektuálkou díky závěrům, které učinila na základě pozorování domorodých kmenů v Tichomoří. Podle Meadové je kořenem všeho zla neuspokojená sexuální potřeba. Kde si lidé dopřávají všech druhů erotických aktivit bez jakýchkoliv omezení, tam jsou šťastní, přátelští, nezávidí si a nevedou války. To bylo přesně to, co chtěla slyšet americká intelektuální veřejnost, jejíž názory byly právě formovány květinovým hnutím a studentskými revolucemi.

Více

Následující článek společně napsali Petr Hampl a poslanec Jiří Kobza.

Více

„Co se týče role České republiky, stačí připomenout, že dvoumilionový stát Nové Mexiko má větší vliv na dění v USA než Česká republika na dění v EU. Politici, kteří slibovali, že budeme mít vliv na rozhodování EU, docela obyčejně bohapustě lhali. Jako pokaždé,“ mysli si v rozhovoru pro PL.cz sociolog Petr Hampl. „Elity reagují na rostoucí odpor potlačováním občanských práv a stále brutálnějšími metodami.

Více

ROZHOVOR „Na konci 80. let jsme byli přesvědčeni, že komunistické školství je mizerné, a že potřebuje hlubokou reformu. Mluvilo se dokonce o tom, že je na úrovni Gabunu nebo jiné děsivě zaostalé země. Jenže přišel listopad 89, hranice zmizely, znalosti dětí byly srovnány v mezinárodních testech a ukázalo se, že to, co tady zůstalo po komunistech, bylo o třídu lepší než školy na západ od nás. Naše děti uměly lépe svůj jazyk, dokázaly lépe myslet, lépe řešit problémy a taky nesrovnatelně lépe počítat,“ říká sociolog Petr Hampl.

Více

15. 2. 2016  17:50  Parlamentní listy

Více

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál
Přihlásit se k odběru RSS - Generace